Kikindski MSK i Petrohemija u Pančevu dobijaju nove vlasnike
NOVI SAD: Uskoro će biti objavljeni javni pozivi za privatizaciju MSK-a iz Kikinde, HIP-a „Petrohemija” Pančevo, „JAT tehnike”, „JAT apartmana”, a poziv je moguć i za „Krušik plastiku”, kao i za još desetak preduzeća.
Po rečima državnog sekretara u Ministarstvu privrede Dragana Stevanovića, realno je da novog vlasnika do kraja godine dobiju ta preduzeća i još desetak drugih.
Stevanović ističe da se od 85 preduzeća koja su u nadležnosti Ministarstva privrede Srbije do kraja godine mogu očekivati javni pozivi za privatizaciju 15, što znači da će ostati još 70 s nerešenim statusom.
Ni za deo preostalih 70 preduzeća nije nemoguće da objavimo javne pozive ove godine, a u tom broju su i banje, za koje se traži model privatizacije, rekao je Stevanović.
Verujemo, dodao je, da ćemo s različitim institucijama u okviru Vlade Srbije naći model kako ćemo i koju banju da prodajemo zato što zbog imovinskog preoblema i imovinskog statusa nije moguće da to radi samo Ministarstvo privrede.
Možda ćemo nešto raditi i preko Direkcije za imovinu, naveo je Stevanović.
U nadležnosti Ministarstva privrede je, osim 11 banja koje su u njegovom portfelju, i 13 preduzeća na Kosovu i Metohiji, za koja u ovom trenutku, kako je objasnio Stevanović, nije realno ni moguće očekivati postupak privatizacije. Tu je i 30-40 preduzeća koja imaju različite imovinske probleme, sudske postupke, parnice, restituciju... pa zbog toga nije moguće da se uđe u postupak privatizacije. Kao takva, on navodi preduzeća poput „Simpa”, „Jumka” i sličnih, koji su sada u Unapred pripremljenom planu reorganizacije. Što je najvažnije, ona više nisu na teretu buyeta Srbije i funkcionišu po tržišnim principima kao i svako drugo privatno preduzeća.
Prošle godine rešen je problem RTB-a „Bor” i PKB-a, čime je, kako je istakao Stevanović, sproveden postupak privatizacije dva najveća izazova za Srbiju. Za RTB „Bor” država je dobila 350 miliona dolara, a za PKB 120 miliona evra, a investicije tek predstoje.
U naredne tri godine obaveza je „Al Dahre”, kao vlasnika PKB-a, da potroši i investira više od 30 miliona evra, dok će, kada se govori o RTB-u „Bor”, novi vlasnik investirati oko 1,2 milijardu dolara. Imamo indirektno saznanje o tome da će, s obzirom na širenje i kupovinu nekih drugih rudnika, odnosno kompanija od Kanađana, vrednost investicija u rejon Bora i Majdanpeka prevazići dve milijarde dolara, rekao je Stevanović, dodajući da će ti delovi Srbije oživeti upravo zahvaljujući tim privatizacijama.
I za ta preduzeća je stav i opredeljenje da jednog dana budu privatizovana, odnosno da se za njih objavi javni poziv i nađu potencijalni investitori ili partneri, ali do tog trenutka država je aspolutno relaksirana u smislu da li će ta preduzeća da rade i da li će radnici ostatiti na svojim radnim mestima, naglasio je državni sekretar.
LJ. M.