Kad rastu penzije rastu i standard i BDP
– Najava da će „švajcarska formula” za obračun penzija biti modifikovana može se protumačiti kao namera Vlade da se povećaju potrošnja i multiplikatori privrednog razvoja – izjavio je član programskog odbora „Kopaonik biznis-foruma” i profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Đuričin, dodajući da su za dugoročni razvoj potrebne investicije. – To sve je moguće ako postoji realan fiskalni prostor za to.
On je dodao da su za dugoročni razvoj neophodne investicije.
S time se slaže i predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović, i dodaje da bi investicije trebalo da budu ključni pokretač rasta BDP-a.
– Potrebno je da tempo rasta plata u javnom sektoru i penzije koje treba ih prate bude na nivou tempa rasta BDP-a i što bude veća stopa rasta BDP-a, imaćemo veću stopu rasta plata i višu stopu potrošnje – rekao je on.
Vlahović smatra da postoji potreba da se više usmerimo ka investicijama, odnosno da one treba da budu ključni pokretač rasta BDP-a.
– Indeksacija penzija po takozvanoj švajcarskoj formuli, koja podrazumeva da se penzije usklađuju s rastom inflacije i prosečnom zaradom, startovala je s prvim danima nove godine, a ta formula, međutim, biće modifikovana, da bi penzije u Srbiji bile što veće – najavio ministar finansija Siniša Mali.
On je saopštio da su on i ministar za rad Zoran Đorđević o modelu za izračunavanje penzija razgovarali s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Precizirao je da je „švajcarska formula” uvedena da bi penzije bile sve veće, i naveo da su dobili nalog od Vučića da penzije ne rastu samo po „švajcarskoj formuli” nego da ta formula bude modifikovana da bi penzije bile što veće.
On je kazao i da je cilj da 2025. godine prosečna penzija u Srbiji bude 440 evra, što je, kaže, gotovo duplo nego danas, kada je oko 230 evra.
E. Dn.