Inovacije su budućnost srpske privrede: Domaća pamet kreira pametnu bravu, multifunkcionalnu rukavicu...
Napredni senzor za detekciju ljudi i autonomno upravljanje industrijskim robotima, pametna brava koja će se koristiti za lakši pristup stanovima i prostorijama koji se iznajmljuju, multifunkcionalna rukavica za osobe s oštećenim vidom... neke su od inovacija koje će razvijati preduzeća u Srbiji.
Fond za inovacionu delatnost je nedavno objavio spisak od 33 preduzeća koja će za razvijanje inovacija podeliti 4,1 milion evra u okviru Programa ranog razvoja i Programa sufinansiranja inovacija, a zahvaljujući finansijskoj podršci Evropske unije i Vlade Republike Srbije.
Inovativni projekti za koje je odabrano finansiranje dolaze iz različitih industrijskih oblasti, ali najviše iz oblasti softvera i izrade aplikacija. Ipak, veliku pažnju izazvala je multifunkcionalna rukavica za osobe s oštećenim vidom, koja je zamišljena kao pomoćno sredstvo pri izvršenju svakodnevnih aktivnosti pomoću osam funkcija dostupnih pritiskom na jedno dugme.
Taj uređaj, osim sjajnih inovacija, nije jedini izazvao interesovanje građana, a među 33 odabrana preduzeća su i četiri novosadske kompanije koje su takođe predstavile svoje inovacije.
Jedna od njih je kompanija „Ars Embedded Systems”, koja razvija novi uređaj i platformu za detekciju pokreta, a koja će imati primenu u akcionim sportovima. Ta platforma uključuje bazu s veštačkom inteligencijom koja radi analitiku i prepoznavanje kretanja i gestova.
Veliki potencijal
Ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Sem Fabrici je nedavno istakao da programi koje podržava Evropska unija kroz Fond za inovacionu delatnost, postaju oslonac srpske ekonomije utemeljene na znanju, i naveo rezultate na koje je, kako je kazao, Evropska unija ponosna.
– Prihodi finansiranih kompanija porasli su sa šest miliona evra na 20 miliona u šest godina – 225 odsto, stvoreno je 480 visokokvalifikovanih radnih mesta, izvoz je povećan 8,4 miliona evra, podneto je 33 nacionalne i 25 međunarodnih patentnih prijava – objasnio je Fabrici.
Druga novosadska kompanija koja će biti finansirana u okviru Programa ranog razvoja je „Mechatronics & More”. Start-ap razvija novu pametnu bravu koja će se koristiti za lakši pristup stanovima i prostorijama koje se iznajmljuju. Njihovo novo rešenje je bazirano na „Internet of Things” tehnologiji, a sadrži i softversku arhitekturu na bazi „cloud”-a koja se koristi za kontrolu pristupa.
I mlada novosadska kompanija „Industrial analytics” će dobiti novac jer stvara softversko rešenje koje će omogućiti lakše upravljanje inventarom u zdravstvenim ustanovama i njegovo održavanje. Kako iz poručuju Fonda, taj sistem će takođe omogućiti korisnicima da prave izveštaje o greškama, prate raspored održavanja i komuniciraju s onima koji pružaju uslugu održavanja.
Četvrtva novosadska kompanija koja će kroz Program ranog razvoja biti finansirana je „Cropt”, koja razvija novo rešenje za pametno planiranje setve u poljoprivredi. Ambiciozni start-ap je našao rešenje bazirano na analitici velikog obima podataka i najsavremenijim algoritmima koji za cilj imaju da povećaju održivost i smanje rizik agrikulturalne proizvodnje.
K. Ivković Ivandekić