Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Hitna pomoć države od 66 milijardi dinara

24.07.2020. 12:09 12:15
Piše:
Foto: Tanjug/video/privreda

Ministar finasija Siniša Mali je juče istakao da je dosadašnji paket podrške bio vredan 5,1 milijardu evra, a da će ova dodatna izdvajanja državu koštati još oko 66 milijardi dinara.

Ministar finansija Siniša Mali kaže da je država našla način da izdvoji dodatna direktna novčana sredstva za privredu i zaposlene, tako da će u naredna dva meseca biti isplaćeno još 60 odsto minimalne zarade zaposlenima, a za jedan mesec će biti odloženi i porezi i doprinosi na zarade.

Mali je rekao da će prva uplata u ruke zaposlenih stići već do 10. avgusta, dok druga uplata sledi u septembru.“To je oko 18.000 dinara po zaposlenom za jedan mesec, odnosno oko 155 evra”, rekao je ministar.

Predsednik Aleksandar Vučić, da podsetimo, najavio je između ostalog, da će država za jul i avgust za preduzetnike i sve radnike mikro, malih i srednjih preduzeća isplatiti 60 odsto od minimalca i za još mesec dana odložiti plaćanje poreza i doprinosa.Takođe je kazao da je sa guvernerkom Jorgovankom Tabaković razgovarao o dodatnom moratorijumu na kredite pod odredenim uslovima, kako za pojedince, tako i za preduzeća, bar za još dva meseca.

Ministar finasija Siniša Mali je juče istakao da je dosadašnji paket podrške bio vredan 5,1 milijardu evra, a da će ova dodatna izdvajanja državu koštati još oko 66 milijardi dinara.

“Nakon što smo u prethodna tri meseca isplatili tri minimalne zarade za 1.050.000 zaposlenih u 235.000 privrednih subjekata, našli smo prostora da nastavimo sa ovim merama tako da će u naredna dva meseca biti isplaćeno još 60 odsto minimalne zarade zaposlenima, a za jedan mesec će biti odloženi i porezi i doprinosi na zarade”, rekao je Mali, a prenosi u saopštenju Ministarstvo finansija.


Ukupno 5,7 milijardi evra

“Sa ovom dodatnom podrškom dolazimo do iznosa od oko 5,7 milijardi evra, što je 12,2 odsto našeg BDP-a. Dakle, država će za 60 odsto od iznosa minimalne zarade za dva meseca izdvojiti 36 milijardi dinara, dok će nas odlaganje poreza i doprinosa na zarade za jedan mesec koštati oko 30 milijardi dinara”, istakao je Mali.Kako je dodao, ponosan je što je Srbija jedna od retkih zemalja u svetu koja može da se pohvali ovolikom podrškom za privredu.

“Retko koja zemlja u svetu, čak i one koje su mnogo bogatije od nas, može da se pohvali ovolikom podrškom i udelom u BDP-u od čak 12,2 odsto , naveo je Mali.


Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež ocenio je da će se nove mere pomoći privredi koje je najavio predsednik Aleksandar Vučić pokazati kao jedna od najvažnijih odluka za očuvanje srpske privrede i da će sačuvati kičmu malih i srednjih preduzeća.

“Niko nije mogao da pretpostavi kako će se situacija sa pandemijom kretati. Privreda je odmah osetila negativne posledice pogoršanja epidemiološke situacije. Vlada i državni vrh reagovao je trenutno odmah produžavanjem mera kako bi sačuvao kičmu malih i srednjih preduzeća, kao i cele privrede”, istakao je Čadež

Čadež je dodao da će se ovom merom sačuvati proizvodna industrija.Podsetio je i na primer SAD gde se usled pandemije koronavirusa, kako je rekao, urušio lanac dobavljaca.


Projekat Moja prva plata

Projekat koji je najavljen ranije, a uskoro kreće, nazvan je Moja prva plata.Država će, u okviru projekta, devet meseci plaćati preduzetniku 20. 000 dinara za zapošljavanje jednog srednjoškolca, a fakultetski obrazovanog 24. 000 dinara.


“Ovo je hitna intervencija prouzrokovana situacijom koju imamo na terenu. Ove mere održavaju našu ekonomiju i čuvaju je u odnosu na ono što se dešava sada, a onda ćemo ići dalje da vidimo kako da generišemo rast, pomognemo izvoznicima...”, rekao je Čadež. Govoreći o sledećim koracima koje treba preduzeti, Cadež kaže da ocekuje hitnu pomoć turizmu i putničkom saobracjaju pošto su u uslovima pandemije prakticno izgubili tržište.

“Želimo da uvećamo udeo naših kompanija kao dobavljača izvoznika, tako što cemo im pomoci da se sertifikuju i tako unaprede kontrolu kvaliteta kako bi bile spremne da učestvuju u tom lancu i budu konkurentne”, rekao je Čadež.

On je ukazao da je anketa PKS-a pokazala da je 80 odsto ispitanih preduzeća sredstva koje su dobila od države iskoristila na likvidnost, a isto toliko ih je rešilo taj problem za narednih šest meseci, što je, ocenio je - velika stvar.

Z. Delić

 

 

 

Piše:
Pošaljite komentar
NALED: Pomoć privredi u Srbiji najveća u regionu i deseta u Evropi

NALED: Pomoć privredi u Srbiji najveća u regionu i deseta u Evropi

26.04.2020. 10:48 10:50
Čadež: Formiran međuresorni tim za pomoć privredi

Čadež: Formiran međuresorni tim za pomoć privredi

03.04.2020. 16:42 16:43
Vučković: Vrednost paketa za pomoć privredi dobro odmerena

Vučković: Vrednost paketa za pomoć privredi dobro odmerena

01.04.2020. 14:16 14:17