Građani nedovoljno informisani o e-uslugama
BEOGRAD: Građani i privrednici u Srbiji nisu dovoljno informisani o načinu kako mogu da koriste e-usluge koje im nudi država i upravo je zbog toga Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) danas organizovala dodatnu obuku svojih zaposlenih kako bi stečeno znanje preneli na nezaposlene preduzetnike.
Oko 50 trenera iz svih filijala NSZ u Srbiji okupili su se u Beogradu na seminaru "Novine od značaja za poslovanje privrednih subjekata" kako bi stekli dodatna znanja o nedavno uvedenim novinama u elektronskom poslovanju u Srbiji, kao što su podnošenje poreskih prijava, obavljanje platnog prometa bez upotrebe pečata, izdavanje e-faktura...
"Naši treneri godišnje obuče preko 12.000 nezaposlenih koji imaju nameru da postanu preduzetnici. Od tog broja, godišnje između 3.500 i 4.000 ljudi uz pomoć subvencija NSZ i dobije šansu da započne sopstveni biznis", kaže direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović.On napominje da je od uvođenja e-usluga u Srbiji mali broj preduzetnika dobio sve informacije o tome kako elektronsko poslovanje može da im olakša poslovanje.
"Uočili smo da veliki broj preduzenika ne raspolaže svim informacijama koje bi im mogle olakšati posetu određenim bazama i programima", kaže Martinović.Podseća da je vlada preko svog Tima za reformu javne uprave u poslednje vreme kreirala niz programa e-poslovanja ali da te usluge za sada mali broj građana koristi.
"Često kada se stvore uslovi za lakše poslovanje, krajnji korisnici nemaju predstavu o tome, i zato je važno da se podiže svest kod svih preduzetnika da moraju kontinuirano da se usavršavaju i edukuju kako bi svoj biznis vodili lakše", napominje Martinović.
Obuci u NSZ prisustvovali su treneri iz svih filijala u Srbiji kao i predstavnici Privredne komore Srbije, Poreske uprave i Agencije za privredne registre.Osnovna ideja obuke je, kako je navela savetnica u Timu za reformu javne uprave u Kabinetu predsednice Vlade Gordana Lazić Rašović, da se rezulati uvođenja e-usluga, sada pokažu i u praksi.
"Sprovođenje bi trebalo da utiče na popravljanje pozicije Srbije na Duing biznis listi, a teme su i e-registracija preduzetnika koja je uspostavljena 1. januara ove godine", objašnjava Lazić Rašović.Od 1. oktobra prošle godine privredni subjekti u Srbiji ne moraju da koriste pečat, međutim, on se i dalje koristi u značajnoj meri kaže Lazić Rašović.
"Praksa pokazuje da se i dalje pečat koristi po inerciji. Građani nisu dovoljno informisani i to je upravo i razlog zašto se ove obuke organizuju", napominje ona i najavljuje da će sličnih obuka biti i u narednom periodu.Plan je najavljuje, da se u narednom periodu uvede i elektronska registracija jednočlanih društava sa ograničenom odgovornošću jer je upravo najveći broj preduzeća u Srbiji ovog tipa.