Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

GLOBALNE PROMENE U IT SEKTORU Ima li krize i OTKAZA u NOVOSADSKIM kompanijama

23.06.2023. 08:31 08:39
Piše:
Foto: Ilustracija/pixabay.com

Na­kon ve­li­kog raz­vo­ja i uspo­na in­for­ma­ci­o­nih teh­no­lo­gi­ja u sve­tu, IT sek­tor se po­čet­kom go­di­ne su­o­čio s pro­me­na­ma pa je na glo­bal­nom no­vou bez po­sla osta­lo go­to­vo 100.000 struč­nja­ka iz ove obla­sti.

Izgleda da se slika s globalnog nivoa pomalo prelila na Srbiju i da je prošlo vreme u kojem je IT sektor bio privredna grana u kojoj se lako i brzo moglo zaposliti, a IT stručnjaci bili deficitaran kadar i bez većih problema mogli da promene radno mesto - jer se u prvom kvartalu 2023. godine znatno smanjio broj oglasa za IT pozicije. Prema rečima piar menayera sajta HelloWorld.rs

Marka Vučetića, broj oglasa manji je za čak 50 odsto u odnosu na isti period prošle godine, ali je, iako je došlo do promena u IT sektoru, ovaj kadar i dalje deficiran i Srbiji i nedostaju kvalitetni stručnjaci.

- I na našem tržištu je došlo do promena i jedna kompanija sa sedištem u Beogradu izašla je s informacijom da je otpušteno 200 IT stručnjaka, ali ne treba očekivati da će se nešto slično događati i da će otpuštanja biti većih razmera - kaže Vučetić. - Kada je reč o Novom Sadu, u kojem posluje dosta kompanija iz ove oblasti i koji je jedan od cenatra IT sektora u Srbiji, za sada nije bilo većih otkaza i situacija je uobičajena.

On ističe da je sadašnja sitaucija na domaćem tržištu u IT sektoru posledica stanja na globalnom tržištu, koja je izazavalo više faktora - ekonomska kriza, rat u Ukrajini, globalna geopolitička dešavanja...

- Osim toga, promenila se i politika poslovanja pa mnoge kompanije automatizuju i optimizuju svoje procese i okreću se ka isplativijim, ekonomičnijim projektima. U takvim sitaucijama se dešava da radnici, koji su na benču, a reč je o onima koji su zvanično zaposleni i primaju platu a nemaju projekte ili poslove na kojima bi mogli da učestvuju, uglavnom ostaju bez posla - kaže Vučetić.

Po njegovim rečima, smanjenje broja oglasa za IT pozicije u prvom kratalu ove godine je posledica nove situacije u ovoj grani industrije i svakako je velika promena, ali ne i alarmantna.

- Manji broj oglasa za radna mesta u IT sektoru jeste velika promena u odnosu na nekoliko godina ranije jer je tada, u istom periodu, broj oglasa rastao za 50 odsto. Ipak, neće biti većih poremećaja, ali je izvesno da neće ni biti isto kao do sada. Nesumnjivo je da u IT sektoru ima posla, a sadašnja situacija je prilika da manje kompanije dođu do kvalitetnih i iskusnih IT stručnjaka, pre svega, mediora i seniora, a to je i prilika da se ti stručnjaci zaposle u kompanijama koje nisu iz IT sektora, poput banaka - kaže Vučetić.


Prosečne plate

U sklopu istraživanja koje svake godine HelloNjorld.rs sprovodi su i podaci o prosečnim platama zaposlenih u ovoj grani industrije. Prosečne zarade IT stručnjaka odavno su daleko veće od prosečnih na republičkom novou, pa je tako u avgustu 2022. godine prosečna plata zaposlenih u IT sektoru u Vojvodini bila 1.550 evra. U Beogradskom regionu prosečna plata zaposlenih u IT sektoru bila je 1.800 evra, južnoj i istočnoj Srbiji - 1.250, a u Šumadiji i zapadnoj Srbiji - 1.200 evra. Plate su ostale na istom nivou kao i ranije, a i ove godine najviše su za zaposlene koji rade na poziciji softver developera.


Ističući da se IT sektor u Srbiji veoma brzo razvijao i da je kadrova u ovoj oblasti i te kako nedostajalo, Vučetić napominje i da se i tu situacija znatno promenila - povećan je broj mesta u školama i na fakultetima za obrazovanje u ovoj oblasti, a mnogo je onih koji su prolazili obuke kako bi radili u IT sektoru. On ukazuje da će IT stručnjaci s iskustvom, čak i ako se desi da ostanu bez posla, sigurno brzo ponovo raditi i da to potvrđuju i podaci sa sajta HelloNjorld.rs jer su ove godne najtraženiji softver developeri.

D. Mlađenovi

Piše:
Pošaljite komentar