(FOTO) NE DAJTE SE PREVARITI Oprezno u kupovinu na CRNI PETAK, poručuju organizacije potrošača, a savet stigao i od MUP-a
„Crni petak” je potekao iz SAD, gde je vikend za Dan zahvalnosti najduži u sezoni. Počinje u četvrtak, traje do nedelje, a tada su najveći popusti i najveće gužve.
Organizacije potrošača upozoravaju građane da ne budu zavedeni sniženjima i nerealnim ponudama.
Crni petak, sezona lova na popuste. Svuda, a najviše po internetu, mogu se danima ranije videti najave promocija, popusta i akcija od 10 pa sve do 70 odsto. Najbolji dan za šoping - mnogi kupci će iskoristiti da kupuju jeftinije u trgovinskim lancima, tržnim centrima, buticima.
Među kupcima je podeljeno mišljenje. Dok se jedni raduju popustima, drugi misle da nisu povoljni.
Međutim, i ako ćete u mnogim prodavnicama tog dana videti oznake za 20, 30 ili 50 odsto popusta na neke od artikala, ne mora da znači da ćete zaista uštedeti.
Novosadski tržni centri oglasili kompletnu listu popusta
Godinama unazad tržni centri širom sveta poslednji vikend novembra trude se da snize cene svojih asortimana kako bi privukli što veći broj kupaca.
Sudeći prema objavama novosadskih tržnih centara, ništa drugačije neće biti ni predstojećeg petka.
Naime, najveći novosadski tržni centar „Promenada“ je oglasio kompletnu listu popusta, gde tačno možete da vidite za koliko sniženje se svaki od modnih brendova opredelio ovog „Crnog petka“, a koji važi od 24. do 26. novembra.
Nemojte da budete zavedeni tim silnim procentima sniženja, zato što postoje brojni načini da se te cene pre samog sniženja podignu pa da procenat bude što veći. Jedino treba da vas zanima koliko nešto sada košta, bez obzira na to da li je crni petak ili običan petak, objašnjava za RTS predstavnik Organizacije potrošača Kragujevca Zoran Nikolić.
MUP upozorava na prevare prilikom onlajn kupovine
Prilikom kupovine putem interneta treba da obratite pažnju na sledeće stvari:
1. Dobro proverite veb adresu sa koje kupujete ili na kojoj vršite bilo koje plaćanje. Ne plaćajte stranicama koje ste dobili putem nekog linka preko mejla ili društvenih mreža.
2. Proverite da li je prenos podataka u komunikaciji sa sajtom koji posećujte zaštićen, obavezno koristite HTTPS i SSL protokole.
3. Nikada nemojte slati podatke o kartici putem elektronske pošte, niti bilo kojim drugim sredstvima komunikacije.
4. Ukoliko vam neko traži da slikate prednjnu ili zdanju stranu vaše kartice i tu sliku mu pošaljete nemojte to činiti. Gotovo sigurno je u pitanju pokušaj prevare.
5. Proverite sigurnost plaćanja na veb stranici i vršite plaćanja samo tamo gde je to verifikovano od strane kompanija Visa ili MasterCard.
6. Proverite ono što vam se nudi na internetu. Kada naiđete na nešto što je “mnogo dobro da bilo realno” razmislite više puta pre nego što se odlučite da to kupite.
Dnevnik/RTS