EKSPANZIJA GRADNJE NASTAVLJA SE I U OVOJ GODINI Evo koliko ljudi u Novom Sadu živi od građevinske industrije
Građevinska industrija je u proteklom periodu bila u velikoj ekspanziji, a posebno se 2022. godina izdvaja kao rekordna. Prošle godine izdato je nešto manje građevinskih dozvola u prva tri kvartala, dok je u trećem kvartalu ipak došlo do povećanja za 12 odsto, što prema oceni neimara obećava.
U Sindikatu građevinarstva Vojvodine i Novog Sada su zadovoljni postignutim, posebno sa najavljenim velikim projektima, ali napominju da i dalje ima izazova koje treba rešiti.
- Na našim gradilištima, prema zvaničnim podacima, ima oko 50.000 radnika iz inostranstva, prema pojedinim procenama taj broj ide i do 90.000, a najviše ih je iz Indije, Turske, Bangladeša, Albanije i Nepala. To pokazuje da se obim posla ne smanjuje i da je potrebno razmisliti kako povećati broj naših radnika koji važe za kvalifikovane i koji stručno umeju da obave razne poslove na gradilištima - objašnjava predsednik Sindikata građevinarstva Vojvodine i Novog Sada Josip Modić, dodajući da u deficitarna zanimanja i dalje spadaju inžinjeri, zidari, tesari, armirači, keramičari, električari i bravari. - Početna plata kreće se oko 1.000 evra. Kada je reč o dnevnicama, one zavise od posla koji treba da se obavi, ali su obično između 50 evra i 100 evra, a paprene cenovnike imaju keramičari, koji mogu mesečno da zarade i do 3.000 evra, zbog čega se upravo za taj zanat u poslenje vreme beleži veća zainteresovanost mladih.
Novi Sad se ubraja u jedno od najvećih gradilišta u zemlji, ali neimari imaju pune ruke posla i u ostatku Vojvodine, posebno u opštinama u blizini Novog Sada, poput Temerina, Iriga, Inđije ili Rume. Pravi bum građevinari očekuju kada se završi izgradnja Fruškogorskog koridora, koji će mnoge opštine toliko približiti Novom Sadu da će moći da se smatraju za prigradska naselja, dok će „Osmeh Vojvodine” uticati na razvoj lokalnih samouprava u Banatu.
Prema Modićevim rečima, broj aktivnih gradilišta se neprekidno menja, u Srbiji ima 140.000 građevinskih radnika, dok u Novom Sadu od od te privredne grane živi oko 50. 000 ljudi.
- Velika građevinska aktivnost odvija se sa sremske strane Novog Sada, a očekuje se da se intenzivira kad se završi komunalno opremanje devet novih ulica na Mišeluku, gde bi trebalo da živi oko 30.000 ljudi. Time će ona po veličini građevinske aktivnosti u zemlji biti druga, iza beogradske oblasti - kaže Modić, napominjući da će biti angažovano dosta domaćih građevinskih kompanija, za šta se Sindikat zalaže, pa će tako na izgradnji biciklističke staze Novi Sad – Rumenka – Irmovo – Kisač – Čenej i trase od Petrovaradina do Beočina, kao i na izgradnji Fruškogorskog koridora, novosadskih mostova i podzemnih garaža biti uposlena domaća građevinska industrija.
S. Kovač