Ekonomski pad Nemačke najverovatnije 6,6%
MINHEN: Nemačka privreda će ove godine verovatno zabeležiti pad od 6,6 procenata, a naredne godine će skočiti s tako niskog praga i ostvariti rasti od 10,2 procenta, prema ažuriranoj prognozi IFO instituta za 2020/2021.
„Ta projekcija se zasniva na našoj anketi, sprovedenoj među kompanijama u maju. U proseku, učesnici smatraju da je najverovatnije da će se njihova poslovna situacija vratiti u normalu za devet meseci“, kaže šef sektora za prognoze u IFO, Timo Volmershojzer, navodi se u saopštenju tog instituta dostavljenom Tanjugu.
Volmershojzer objašnjava da to znači da bi, nakon oštrog pada od 12,4 odsto u drugom kvartalu 2020., privreda trebalo da se oporavi do sredine sledeće godine.
"Tek tada će proizvodnja robe i usluga stići do nivoa koji bi dostigla da nije bilo krize korona virusa“, dodaje on.
Ipak, ova prognoza uveliko zavisi od brzine vraćanja poslovne situacije u kompanijama u normalu.
U najboljem slučaju, kompanije procenjuju da bi taj period mogao da potraje u proseku samo pet meseci. Ekonomski proizvod bi, po tom scenariju, onda potonuo za samo 3,9 procenata ove godine, a sledeće bi dostiga stopu rasta od 7,4 procenta.
Prema najgorem scenariju, koji pretpostavlja prosečan period normalizacije od 16 meseci, ekonomska proizvodnja bi ove godine pala za 9,3 posto a naredne porasla za 9,5 procenata. Oporavak bi se zatim nastavio u 2022. godini.
U većini privrednih sektora, kompanije koje su učestvovale u IFO-voj anketi izjavile su da će se njihova poslovna situacija najverovatnije vratiti u normalu za osam ili devet meseci. Oporavak će verovatno biti najsporiji u vazduhoplovstvu, gde bi trebalo da traje 16 meseci.
Turističke agencije i turoperatori, kompanije za usluge smeštaja, restorani i ugostiteljska preduzeća, kao i automobilska industrija, takođe očekuju sporiji oporavak u odnsu na prosek.
Svi scenariji pretpostavljaju postepeno ublažavanje blokade rada, počev od kraja aprila.
Procenjuje se da će privredni pad tokom perioda restriktivnih mera u proseku iznositi oko 17 procenta. Ove procene se temelje na detaljnim podacima o ekonomskoj proizvodnji za prvo tromesečje i statističkim pokazateljima o proizvodnji, prodaji i spoljnoj trgovini za mart, precizira IFO institut u saopštenju.