E-porezi ne idu glatko pa odložene i kazne
NOVI SAD: Savesni poreski obveznici koji su hteli da obavezu plaćanja poreza na dodatu vrednost izmire o roku, 15, januara, u tome uglavnom nisu uspeli: portal e-porezi gotovo da ne funkcioniše.
S tim problemom u računovodstvenim agencijama se susreću svakog 15. u mesecu. Međutim, ovoga puta situacija je bila posebno teška. To su primetili i nadležni u Poreskoj upravi Srbije pa su preko portala e-porezi obavestili obveznike da zbog kašnjenja neće biti kažnjeni, odnosno da neće snositi posledice sve dok se ponovo ne uspostavi redovan režim rada.
Zbog teškoća na pomenutom portalu službenici iz računovodstvenih agencija su ovih dana i bukvalno radili treću smenu. Preciznije, pokušavali su da porez plate u sitne sate, kada malo stranka to radi. Na tu ideju je došlo podosta njih, ali ni noćni rad nije doneo željeni rezultat, odnosno uplatu poreza.
O problemima s kojima se susreću predsednik vojvođanskog udruženja računovođa UVRA Jovan Beara kaže:
Prekjuče i juče sistem je u trenucima i radio, odnosno bilo je moguće platiti porez, navodi on.
Nadam se, dodaje Beara, da će u narednim danima to proraditi te da ćemo moći da ispunimo sve obaveze za naše klijente prema Poreskoj upravi.
Portal e-porezi je veoma dobra ideja i dobro je što je zaživeo, ali bi morao da ima, da tako kažem, veću propusnu moć, zaključuje naš sagovornik.
Bliži se rok za predaju završnih računa, a u računovodstvenim agencijama već strepe od toga. Kako kažu u UVRA, prošle godine kada je počela predaja izveštaja preko e-portala u Agenciji za privredne registre svi su se obradovali. Međutim, praktično to je lane bilo nemoguća misija.
Susretali su se s istim teškoćama kao i kod poreznika. Zato se u udruženjima računovođa nadaju da će to elektronsko usko grlo u APR-u biti otklonjeno te da će izeštaji moći da putuju na pravu elektronsku adresu bez većih teškoća i kašnjenja.
Situaciju posebno komplikuje to što obveznike koji ne uspune obavezu, odnosno ne prijave PDV, čekaju kazne. Problem je u tome što portal često onima koji ispunjavaju prijavu javlja da su načinili grešku. Čak i kada uspeju da predaju prijavu uprkos greškama koje nisu napravili, obveznici koji sami popunjavaju prijavu ili to čine službenci iz agencija koje su angažovali, nisu sigurni u to da su sve dobro uradili jer se opomena zbog „greške” pojavljuje stalno. U Poreskoj upravi Srbije objašnjavaju da se kod njih mesečno preda oko dva miliona raznih prijava pa da nije čudo što dolazi do takvih teškoća, te da će biti bolje kada se sve uhoda.
U Udruženju računovođa Srbije smatraju da bi taj problem trebalo rešti i za ubuduće. Oni predlažu da se rok za predaju prijava, ukoliko na pomenutom sajtu poslednja dva dana pre predaje prijave bude problema, automatski produži. Peticija koja to predlaže već je upućena Ministarstvu finansija. U takvim slučajevima Poreska uprava trebalo bi automatski da objavi obaveštenje o tome na sajtu i da neće biti sankcija zbog kašnjenja i slanja prijava.
D. Vujošević