Digitalizacija – put kojim idu i naša nauka i privreda
Treći sajam „Nauka za privredu”, koji je okupio predstavnike nauke i privrede s ciljem da se naučnoistraživačke organizacije i privrednici intenzivnije povežu, da se prikažu potencijali akademske zajednice primenjivi u praksi, održan je na Novosadskom sajmu.
Po rečima državnog sekretara u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vladimira Popovića, koji je otvorio sajam, da bi se podstakao razvoj nauke, društva i privrede neophodna je podrška i ulaganje u inovacije i savremena tehnološka rešenja, i to se i čini i činiće se i ubuduće.
– Izuzetno je važno da se nauka i privreda još bolje povežu i da se saradnja podigne na još viši nivo, a ovaj sajam je prilika koju treba iskoristiti jer pomaže da se to i dogodi, a da korist imaju svi – rekao je Popović. – Kada je digitalizacija u Srbiji u pitanju, već do sada je mnogo urađeno, a sigurno je da će to i u budućnosti biti put kojim će ići i naša nauka i naša privreda.
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost Zoran Milošević ukazao je na to da je taj sajam, iako možda skroman po broju izlagača, ima veliki značaj po tome šta se na njemu nudi – ideje, znanja i rešenja koja je iznedrio naučnoistraživački rad visokoobrazovnih institucija, a koja se mogu primeniti i na taj način doprineti razvoju privrede.
– Digitalizacija je već daleko odmakla, a to je i put da se doprinese skladnom povezivanju visokog obrazovnja i drugih sfera – od državne uprave do privrede – rekao je Milošević. – Pokrajinska vlada je to i te kako dobro razumela, pa se razvoju savremene tehnologije i digitalizaciji pruža maksimalna podrška, a uskoro se očekuje i otvoranje Tehnološkog parka u Novom Sadu.
Na sajmu „Nauka za privredu” uručena su priznanja za najbolja digitalna rešenja. Prvo mesto pripalo je digitalnoj platformi „AgroSens” – za upravljanje poljoprivrednim gazdinstvima Instituta „BioSens”. Drugo mesto osvojio je Fakultet fizičke kulture – za digitalno rešenje baterije testova za procenu fizičkog kapacitetea starijih ljudi, a trećeplasirani Fakultet tehničkih nauka nagrađen je za softver koji omogućava javni uvid u postojeće nivoe elektromagnetnog polja.
Prorektorka za nastavu Univerziteta u Novom Sadu Sanja Podunavac Kuzmanović istakla je da je UNS, koji će sledeće godine obeležiti 60 godina postojanja, sve to vreme kvalitetno i uspešno sarađuje s privredom, a da je sajam dobra prilika i za privrednike i visokoškolske ustanove da zajedno nađu i primene najbolje rešenja koja doprinesu uspehu.
Na sajmu „Nauka za privredu” održan je okrugli sto „Društveno odgovorna digitalizacija”, a izlagači i privrednici imali su direktne sastanke. Fakulteti i instituti UNS-a, kao i druge naučne institucije u Vojovodini, predstavili su digitalna rešenja primenjiva u malim i srednjim preduzećima, ali i velikim kompanijama.
D. Mlađenović