Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Čadež: Najveći problem Srbije je odliv radne snage

23.10.2017. 08:21 12:27
Piše:
Foto: Tanjug (Rade Prelić)

BEOGRAD: U Beogradu se danas održava 17. Srpski ekonomski samit, a predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež je u uvodnom izlaganju ukazao da se Srbija po pitanju podizanja konkurentnosti suočava sa velikim izazovim, od kojih je najveći odliv stručne radne snage.

Čadež je na samitu “Mapa puta ka unapređenju konkurentnosti”, rekao da, kada obilazi razne delove Srbije uvek čuje za isti problem nedostatak radne snage.

Svi oni imaju isti problem, a to je što mnogi ljudi napuštaju zemlju i odlaze da rade na drugim tržištima, rekao je Čadež.

Istakao je da uzrok tome nije samo stanje srpske ekonomije, već potreba za radnom snagom u Nemačkoj i Austriji, a sada i u Slovačkoj, Češkoj i  Rumuniji, koje su, kako je rekao, promenile zakonodavstvo i olakšale migraciju radne snage.

Prema Čadežu, migracija stručnjaka i radne snage je realnost, ali je istakao da Srbija sa tim mora da se izbori.

Čadež kaže da postoje različiti mehanizmi za zadržavanje kadrova i dodaje da je jedno od rešenja promena promeni obrazovnog sistema, pre svega uvođenju dualnog sistema obrazovanja.

Govoreći o investicijama Čadež je rekao Srbija ulaže dosta novca u podizanje konkurentnosti i obuku kadrova za rad na visokotehnološkim mašinama.

Srbija, kaže, ima izgrađene instrumente za privlačenje investitora, koji daju rezultate jer, kako je objsnio, čak 50 odsto investicija koje dolaze na Zapadni Balkan dolaze u Srbiju.

Ipak, smatra, to nije dovoljno i treba se još više truditi kako bi u Srbiju došlo više visoko tehnološki sofisticirane kompanije.

Kao problem vidi infrastrukturu koja je neophodna da bi se robe brže i jeftinije prevozile sa jedne na drugu tačku.

Kompanije ovde imaju mnogo veće troškove logistike nego u EU samo zbog infrastrukture. Moramo da se pozabavimo tim pitanjem kako da prevaziđemo taj jaz. Neophodno je da se poveže region Zapadni Balkan kao celina, kao region, sa EU, a ne pojedinačno, smatra Čadež.

Već sada, istakao je, postoje napori da se to ostavri i time smanje prepreke za transport proizvoda, čime se podiže konkurentnost.

Atanacković: Zahvatanja ne ostvaljaju prostor za investicije

Da bi Srbija bila konkurentna u globalnim uslovima, pored visokih tehnologija, potrebno je smanjiti i zahvatanja prema privredi, jer sa sadašnjim nivoom poreskih opterećenja privrednicima ne ostaje dovoljno za investicije i razvoj, izjavio je predsednik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković.

Mi smo malo tržište koje zahteva visoke tehnologije da bismo izašli na svetsko tržište. A da bismo bili konkurentniji potrebno je promeniti odnos prema privredi u smislu zahvatanja. Jer, teško je od jedne male privrede sa skromnim kapacitetima uzimati više nego što ona može da da jer nam ne ostaje dovoljno za investicije, rekao je Atanacković na radnom doručku, uoči zvaničnog početka 17. Ekonomskog samita Srbije.

Istakao je da postoji želja i napori vlade da se poboljšaju uslovi i poslovno okruženje za privredu, ali je primetio da prioritet treba da bude upravo na smanjenju troškova i obaveza poslodavaca.

Prema njegovim rečima, strani investitori koji dolaze u Srbiju ne stižu kod nas baš sa nekom visokom tehnologijom, jer, kako kaže, oni ovde dolaze da bi prizvodili robu koju su ranije pravili na Dalekom istoku, a sada im je odavde  evropsko tržište bliže, a pri tome donose proizvodnju za koju je potrebno mnogo ljudskog rada i to onog koji ne zahteva neko visoko obrazovanje.

Atanacković je takođe pomenuo problem nedostatka odgovarajućih kadrova u Srbiji, navodeći da je neophodna promena obrazovnog sistema jer  zbog odlaska školovanih kadrova na bogatija tržista poslodavci u nšsoj zemlji ne mogu da nađu potrebne profile radnika.

Ukazao je i na problem sporog povraćaja PDV-a privrdnicima, koji svoje obaveze izvršavaju na vreme, napominjući da se na povraćaje čeka i po nekoliko meseci.

Potrebno je napraviti ravnotežu između troškova, odnosno obaveza i prihoda koje privreda ostvaruje, kako bi se ostavio prostor za investicije, razvoje tehnologije, povećanje proizvodnje, inače će biti teško da se dostigne rast BDP-a od 3,5 odsto iduće godine, kako smo čuli na početku da se očekuje, zaključio je Atanacković.

Piše:
Pošaljite komentar
Srbija napredovala za 12 mesta na listi konkurentnosti

Srbija napredovala za 12 mesta na listi konkurentnosti

27.09.2017. 11:43 11:47
Krulj: Učinjeno mnogo za konkurentno srpsko tržište

Krulj: Učinjeno mnogo za konkurentno srpsko tržište

08.01.2017. 16:23 21:12