Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Da ne zafali novca za otpremnine radnika

25.12.2017. 12:40 13:02
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

U budžetu za narednu godinu je za otpremine zaposlenima u preduzećima u privatizaciji, takozvani Tranziconi fond, predviđeno dve milijarde dinara, što je dovoljno za isplatu socijalnih programa za oko 3.000 radnika.

Kako je za privatizaciju ostalo još preko 140 preduzeća u kojima ima oko 50.000 zaposlenih, Fiskalni savet Srbije procenjuje da za Tranzicioni fond, ukoliko će naredne godine zaista biti završena privatizacija, nije izdvojeno dovoljno novca.

Država svim radnicima koji su proglašeni za tehnološki višak u preduzećima koja se privatizuju garantuje 200 evra po godini radnog staža. Tokom ove godine je, prema podacima FSS, iz Tranziconog fonda isplaćeno  tek oko milijardu dinara, odnosno otpremine za oko 1.500 i 2.000 radnika, iako su izdvojena sredstva u budžetu za 2017.godinu bila trostruko veća i iznosila tri milijarde dinara. Već ova činjenica govori da se rešavanje statusa neprivatizovanih preduzeća i njihovih zaposlenih odlagalo i ove godine i da su ostavljena za narednu, mada je veliko pitanje da li će i biti doneta rešenja za njih. Tim pre, kako je nedavno rekao državni sekretar Ministastva privrede Dragan Stevanović, što se ne očekuje da sva preostala preduzeća, a očekuje se da ih bude 120, naredne godine nađu nove vlasnike jer su neka od njih propala, a neka samo fiktivno postoje i nemaju delatnosti pa je za njih jedini spas stečajni postupak.

- Kompanije će biti ponuđene potencijalnim kupcima po najpovoljnijim uslovima, ali njihova imovina više ne može da služi kao hipoteka za kredite, kao što je to nekad bio slučaj. Sada će se započeti novi biznis od početka ili će se, kroz rekonstrukciju, sanaciju i adaptaciju , novi vlasnici baviti nekom delatnošću koju odaberu – objasnio je Stevanović.

Računica Fiskalnog saveta Srbije pokazuje da u neprivatizovanim preduzećima koja se nalaze u privatizacionom portfelju, radi oko 50.000 radnika. Na osnovu novca koji je za 2018.godinu izdvojeno u Tranzicioni fond, FSS izvodi zaključak da to znači da privatizacija neće biti u većem obimu rešavana ni dogodine. Sudeći prema planovima iz budžeta, ukazuje FSS, može se zaključiti da se u 2018. godini planira rešavanje statusa samo manjeg broja preduzeća. Ukoliko se, ipak, odlučnije opredeli status većeg broja preduzeća – kroz privatizaciju ili stečaj, onda će budžet za isplatu otpremina u 2018. godini biti probijen za nekoliko milijardi dinara. Naime, većem broju zaposlenih od planiranog biće isplaćeni socijalni programi barem u iznosu koji je država utvrdila - 200 evra po godini radnog staža.


Najviše 8.000 evra

Vlada Srbije je početkom 2015.godine usvojila tri modela socijalnog programa za sve radnike koji će tokom privatizacije ostatiti bez posla, od kojih će zaposleni kada budu proglašeni kao tehnološki višak mogu da biraju za sebe najpovoljniju opciju. Limit za isplatu državnih otpremina utvrđen je na 8.000 evra po radniku i on zapravo pokriva i najveći radni staž od 40 godina.

Kao druga opcija, radnicima koji su postali tehnološki višak ponuđen je obračun po Zakonu o radu, s tim da i tu ukupna suma ne može biti viša od 8.000 evra, a isplata po godini staža kod poslednjeg poslodavca ne može biti viša od 500 evra na dan sastavljanja spisaka viška zaposlenih. Treća opcija je isplata otpremine u iznosu od šest prosečnih zarada po zaposlenom po poslednjim podacima RZS. Utvrđeno je da zaposleni ne može ostvariti pravo na otpreminu za isti period za koji mu je ona već isplaćena kod istog ili drugog poslodavca. To je značajna novina, jer su ranije zaposleni u svakoj firmi dobijali otpreminu na ukupan staž, pa se događalo da su pojedinci uzimali novac više puta jer nije vođena evidencija o tome.


Iz podataka Saveza samostalnih sindikata Srbije proizilazi da je država do kraja prošle godine pronašla rešenje za 330 preduzeća, a otpreminu u njima dobilo je 24.474 zaposlenih. Svim radnicima obezbeđena je otpremina od 200 evra po godini radnog staža.

Inače, država se odlučila za osnivanje Tranziconog fonda 2015. godine i tada je u njemu bilo 16 milijardi dinara namenjenih za socijalne programe. Prvi su, prema državnom planu, otpreminu dobili radnici 188 preduzeća koja su odmah završila u stečaju. Utvrđeno je da od 188 firmi za stečaj u 70 nema radnika, dok je u preostalim bilo oko 5.000 zaposlenih i oni su dobili državne otpremine od 200 evra po godini radnog staža, s tim da najviša nije mogla prelaziti 8.000 evra. U preduzećima koja su privatizovana 2016. i 2017.godine bilo je još oko 20.000 radnika. Kada se sabere broj radnika koji je odmah dobio otpremine zbog odlaska preduzeća u stečaj i onih čija su preduzeća privatizovana do kraja prošle godine, dolazi se do brojke od 24.474 radnika koji su dobili novac iz Tranzicionog fonda nakon što su postali prekobrojni.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar