Centar, Tvrđava, Dunav najvažnije turističke destinacije u Novom Sadu
NOVI SAD: Novi Sad je prošle godine posetilo više od 250.000 turista. Ove godine, imajući u vidu koronavirus i zatišje tokom vanrednog stanja, očekuje se da će statistika biti slabija, što ne znači da na leto Novi Sad neće opet da vrvi od stranaca.
I sad, ukoliko se prošetate centrom, videćete turiste kako ispijaju kafu u baštama u kafićima, ali i šetaju Zmaj Jovinom i Dunavskom upućujući znatiželjne poglede fasadama, objektima, te prolaznicima...
Portparolka Turističke organizacije Novog Sada (TONS) Tihana Putin kaže da su najvažnije turističke destinacije u Novom Sadu strogi centar grada, koje TONS pođednako promoviše kao i Petrovaradinsku tvrđavu, Dunav, ali i okolina, u zavisnosti od turističke niše kojoj se obraćaju.
Ukoliko su u pitanju omladinci, tada im Turistička organizacija predstavlja festivale ili Štrand, dok seniori više vole da posete strogi centar grada sa ustanovama arhitekture, kulture, podgrađe sa Petrovaradinskom tvrđavom, svakako je zanimljiva i vinska kultura koja je razvijena na obroncima Fruške gore, poseta manastirima, pešačenje u prirodi za porodice ili tim-bilding, kao i obilazak okolnih mesta, kao što su Kovilj, Kać, Futog, Begeč, Čenej i druga, kaže Tihana Putin.
Polazište mnogih novosadskih turističkih ruta je centralni gradski trg – Trg slobode. Među građevinama koje dominiraju ovim trgom su Gradska kuća i Rimokatolička Crkva Imena Marijinog. Ulice Zmaj Jovina i Dunavska, ispresecane pasažima u kojima je mnoštvo prodavnica, restorana, zanatskih radnji, muzeja i galerija, deo su uvek žive pešačke zone centalnog gradskog jezgra.
Pašićeva ulica sa ulicama Zlatne grede, Grčkoškolskom, Miletićevom i Trgom Marije Trandafil predstavlja još jednu važnu zonu starog jezgra Novog Sada.
Tu se nalaze: Saborna crkva Svetog Đorđa, Platoneum, zgrada nekadašnje Srpske pravoslavne gimnazije, Nikolajevska crkva, Matica srpska…. Jevrejska ulica, u kojoj je i markantna Novosadska Sinagoga istorijski i arhitektonski takođe pripada starom jezgru Novog Sada.
Tokom vanrednog stanja, TONS je ponudio kako strancima, tako i Novosađanima, virtualne obilaske Novog Sada.
Ponedeljkom su predstavljene priče o arhitekturi grada, podgrađa, sredom smo prikazivali priče o znamenitim ženama i petkom o arhitekturi strogog centra grada, priča Tihana Putin.
Bila je, dodaje, velika posećenost na društvenim mrežama Fejsbuk i Instagram.
Petrovaradinska tvrđava spada među najznačajnije, sačuvane, evropske fortifikacije. Pored toga što je simbol Grada, ona je svedok multikonfesionalne tradicije snažno oslonjene na evropsku kulturu, ali i najatraktivnija turistička zona Novog Sada. Danas je to prostor gde se nalazi oko stotinu umetničkih ateljea, zatim restorani, kafei, muzeji, galerije … Petrovaradinska tvrđava je mesto gde se održava Egzit festival, jedan od najznačajnijih muzičkih festivala u Evropi. U podnožju Gornje tvrđave je Podgrađe – barokni Gradić, deo Petrovaradina gde se značajem izdvaja Rimokatolička crkva Svetog Juraja sa samostanom.
Zanimljivo je istaći da je najveći broj posetilaca vrlo nostalgično odgovarao na te promocije, jer ili su bili skoro u Novom Sadu ili davno i žele po završetku vanrednog stanja da se vrate u Novi Sad, što naravno i očekujemo tokom leta, veli naša sagovornica.
Prema njenim rečima, virtualne obilaske pratili su domaći, regionalni pratioci, ali i stranci iz dalekih zemlja i potpuno je ista reakcija bila izazvana kod većine.
Sugrađani su nam se još zahvaljivali i pisali da puno toga nisu znali o svom gradu i mnogo im znači da više upoznaju grad u kome žive, nastavlja Tihana Putin.
TONS očekuje da će poseta Novom Sadu u julu i avgustu biti daleko veća nego što je bila u maju i junu.
U maju smo imali oko 400.000 dinara uplata boravišne takse i možemo da kažemo da je to velik pomak u odnosu na daleko manji broj uplata u periodu vanrednog stanja, priča porparolka TONS-a.
Tačan broj posetilaca ne može se sa sigurnošću reći, zbog privatnog smeštaja.
Kad je reč o letnjem periodu i manifestacijama, povećane posete očekuju se tokom „Interfesta“, koji je popularan i u regionu i održava se sredinom jula, dok se u avgustu održavaju „Egzit“, ali i „Tamburica fest“, te „Sterijino pozorje“ koje će povećati broj dolazaka u naš grad.
Posetu će povećati i brojni turistički vaučeri koje deli Ministarstvo i veliki broj hotelijera se prijavio da može da pruži tu uslugu i nadamo se da će to građani Srbije iskoristiti, kaže Putin.
Pokrenuli su, dodaje, kampanju koja je počela ove nedelje i trajaće narednih 52 vikenda s predlogom šta je to interesantno da se obiđe tokom boravka u Novom Sadu, kako bi ljude motivisali da ostanu duže.
Štrand je najpopularnija gradska plaža koja je za posetioce uređena i otvorena još 1911. Godine. To je danas čitav mali grad koji se prostire duž 700 metara peščane plaže. Jedna od najlepših plaža na Dunavu, sadrži ugostiteljske objekte, zatim igrališta i terene za sportove kao što je odbojka na pesku ili tenisu glavom, za koji se kaže da je nastao na ovoj plaži. Leti je Štrand jedan od najživljih prostora u Novom Sadu gde se održavaju mnoga dešavanja: sportska takmičenja, koncerti, festivali… Među najznačajnijim su: tradicionalna TID regata, Dan Dunava, Novosadski festival folklora i drugi.
Dogovorili smo se i sa većinom smeštajnih kapaciteta koji su prihvatili naš poziv za saradnju, a to je da se plati dve, a boravi tri noći u Novom Sadu. Većina njih je to prihvatila i aktivno su počele promocije na društvenim mrežama, kao i našem sajtu novisad.travel, kao i na Instagramu, kaže Putin.
Prema anketama koje je ova organizacija sprovodila godinama unazad, turisti žele da vide centar i Tvrđavu, kao najatraktivnije destinacije, ali u poslednje vreme raste interesovanje i za gastronomiju, vinski turizam, posetu manastirima i salašima.
Ona dodaje da je sve gradski simbol, u zavisnosti kako posmatrate, jer Novi Sad nema zvaničan gradski simbol, ali posetioci vezuju Tvrđavu za Novi Sad, Miletićev trg, Gvozdenog čoveka, Dunavski park, Štrand, Atelje 61, ali i druge ateljee, festivale, doček Nove godine, Frušku goru, salaše, gastronomiju...
Prema izveštaju Republičkog zavoda za statistiku, trećinu posetilaca Novog Sada čine domaći turisti, 32 – 35 odsto čine regionalni turisti, dok ostatak čine turisti iz dalekih zemalja, koji su se u prethodnih nekoliko godina duže zadržavali za vreme letnjeg perioda u Novom Sadu.
TONS trenutno promoviše četiri pešačke rute kroz grad- crvenu, plavu, žutu i zelenu, a dve od njih prolaze centrom grada, koji svakodnevno oduševljava kako turiste, ali i Novosađane koji uživaju u najlepšem gradu pored Dunava.
Maša Stakić