Braća Pivac većinski vlasnik Kraša, bilo pritisaka na radnike
ZAGREB: Skupština Kraš ESOP-a danas je prodala sve svoje deonice "Kraša" Mesnoj industriji braće Pivac, prenose hrvatski mediji, čime je, kako se navodi, sprečeno da kompaniju preuzme srpski biznismen Nebojša Šaranović.
Budući da Kraš ESOP ima 18 odsto deonica, Mesna industrija braće Pivac će sada imati 49,18 odsto udela i tako postati većinski vlasnik s većinom deonica s pravom glasa.
Radnicima će Pivac platiti najmanje 860 kuna po deonici, a obavezali su se i da ih neće prodavati trećoj osobi bez garancije radničkih prava, prenosi Indeks.
Takođe moraju zadržati sva prava radnika iz kolektivnih ugovora i drugih dokumenata koji se tiču radničkih prava.
Tako je sprečeno preuzimanje "Kraša" koje je pokušao biznismen Nebojša Šaranović, koji je, kako se navodi, krenuo u „agresivno“ preuzimanje deonica i sa više od 45 miliona evra došao do 25,7 odsto udela.
Portal je ranije javio da se na radnike "Kraša" vrši pritisak da ne prodaju deonice srpskom biznismenu Nebojši Šaranoviću, mada je on dao daleko najbolju ponudu i podigao cenu "Krašovih" deonica sa 400 kuna (oko 54 evra) na više od 1.000 kuna (oko 134 evra).
Pritisak na radnike Kraša da ne prodaju deonice Šaranoviću?
Na radnike “Kraša” vrši se pritisak da ne prodaju deonice srpskom biznismenu Nebojši Šaranoviću, mada je on dao daleko najbolju ponudu i podigao cenu “Krašovih” deonica sa 400 kuna (oko 54 evra) na više od 1.000 kuna (oko 134 evra), piše Indeks.hr.
Hrvatski portal precizira da braća Pivac i Marica Vidaković, koji imaju veliki udeo u “Krašu”, pokušavaju da spreče Šaranovića da postane većinski vlasnik.
Prema informacijama iz te kompnije, prikupljane su pisane izjave radnika da su spremni da deonice prodaju Mesnoj industriji "Braća Pivac" po ceni od 860 kuna, iako je cena na berzi znatno veća.
Na jednom od listića, koji je procurio iz “Kraša”, a na kojem bi radnici trebalo da se izjasne da li pristaju na ponudu Mesne industrije “Braća Pivac”, navedeno je da se kupac obavezuje da zadrži iste uslove rada, kao i da će zadržiti sve postojeće proizvodne pogone i da u narednih 10 godina neće prodati dionice.
Nebojša Šaranović je nedavno prešao prag od 25 odsto deonica. Prema trenutnom stanju, ima ih 25,74 odsto, no prelaskom praga od 25 posto nije bio u obavezi da objavi ponude za preuzimanje.
Mediji u Srbiji podsećaju da je hrvatski kapital odavno ušao u Srbiju bez ikakvih problema i napominju da ovo nije prvi slučaj pokušaja da se spreči veći prodor srpskog kapitala u hrvatsku ekonomiju.