Biće gasa za Srbiju bez obzira na Ukrajinu
– Za Srbiju nema opasnosti ukoliko se obustavi snabdevanje ruskim gasom preko Ukrajine – rekao je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić na „Kopaonik biznis-forumu”. – Na nas to ne bi uticalo s obzirom na to da ugovor s „Gaspromom” predviđa tri tačke za isporuku gasa Srbiji.
Po njegovim rečima, Srbija ima ugovor s „Gaspromom” o snabdevanju gasom i ne treba da nas interesuje kojim putem će „Gasprom” da obezbedi gas za potrebe Srbije jer je reč o pitanjima odnosa između te ruske kompanije i ukrajinske tranzitne kompanije i njihova je stvar kako će to rešiti. On je istakao i da „Gasprom” može obezbediti gas za potrebe Srbije iz mađarskih gasnih skladišta, iz centralnoevropskih gasnih skladišta poput Baumgartena ili drugih interkonekcija.
Da podsetimo, Srbija oko 90 odsto prirodnog gasa uvozi iz Rusije, a do naše zemlje taj energent stiže samo iz jednog pravca, iz Mađarske. Do te zemlje gas iz Rusije stiže preko Ukrajine, a ranije je najavljeno da bi taj pravac snabdevanja mogao biti obustavljen. To, naravno, nije dobro, i zato je Srbiji veoma važno da obezbedi nove pravce snadbevanja prirodnim gasom da bi bila obezbeđena sigurnost. Po rečima ministra Antića, na tome se već radi pa bi Srbija mogla vrlo brzo započetu projekat gradnje gasnotransportnog sistema velikog kapaciteta od Bugarske do Mađarske kroz našu zemlju.
– Razvijamo s Bugarskom i Mađarskom, zajedno s „Gaspromom”, mogući novi projekat – gasnotranportni sistem od Bugarske ka Mađarskoj velikog kapaciteta – kazao je Antić. – Taj gasnotransportni sistem mogao bi, ukoliko se bolje slože kockice nego za „Južni tok” pre nekoliko godina, vrlo brzo da se realizuje.
Antić je podsetio na to da Srbija gradi i gasnu interkonekciju s Bugarskom, kao i da planira interkonekciju s Rumunijom pošto ta zemlja postaje izvoznik gasa.
– Prilikom poslednje posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Rusiji i sastanka s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, u novi ugovor je ubačena nova tačka isporuke na srpsko-mađarskoj granici pa s „Gaspromom” sada ima tri tačke isporuke – jedna je Banatski Dvor, druga je preko Beregova na ukrajinsko-mađarskoj granici, a treće je srpsko-mađarska granica – rekao je Aleksandar Antić.
– Interkonekcija s Rumunijom je naša ideja, a u toj zemlji obavljaju se masivna istraživanja nalazišta u Crnom moru i Rumunija će oko 2023. godine biti ozbiljan izvoznik gasa – rekao je Antić, ukazujući na to da je to za Srbiju odličan projekat pošto postoji ozbiljna infrasturktura do Mokrina, koji je samo sedam kilometara udaljen od granice s Rumunijom.
Po njegovim rečima, to se može raditi i novcem JP „Srbijagas”, ali i Rumunija treba da obezbedi finansiranje, a očekuje se i da će za taj projekat biti dobijena i podrška Evropske unije.
D. Mlađenović