Ana Ivanović niti je svraćala niti se raspitivala za Termal
VRDNIK: U Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju „Termal” Vrdnik tvrde da je informacija koja je objavljena u medijima da poznata srpska teniserka Ana Ivanović kupuje hotel s izvorištem termalnih voda, koji se nalazi u okviru tog kompleksa, nije tačna i da razgovora na tu temu poslednjih meseci nije ni bilo.
Banja Termal u Vrdniku je pre nekoliko meseci dobila novu direktorku Tanju Rajović, koja je trenutno na godišnjem odmoru pa njenu izjavu „Dnevnik” nije mogao dobiti, ali smo od drugih nadležnih dobili uveravanja da nema ni reči o privatizaciji, kao i da niko nije dolazio s idejom o kupovini.
Prethodni direktor „Termala” Zoran Bošnjak prošle godine izjavio je za naš list da nije bilo reči o privatizaciji i da bi pre svega odluku o tome trebalo da donese Pokrajinska vlada, s obzirom na to da je ta ustanova vlasništvo Vojvodine. Uz to, kako je tvrdio, banja posluje pozitivno i iz godine u godinu ostvaruje dobit i ulaže veliki novac u osavremenjavanje i nove ponude.
U katalogu o banjama i specijalnim bolnicama nekadašnje Agencije za privatizaciju, a sada Ministarstva privrede, navedeno je da se Specijalna bolnica za rehabilitaciju „Termal” nalazi na južnoj padini Fruške gore, na nadmorskoj visini od 240 metara. Termalna voda je konstantne temperature od 32,8 stepeni Celzijusa, što je svrstava u hipetermalne vode sa širokim spektrom delovanja na ljudski organizam. Čist vazduh s velikim procentom ozona „Termal” svrstava i u red vazdušnih banja. Navedeno je da je ta ustanova u stopostotnom vlasništvu Vojvodine.
Treba podsetiti na to da se ta banja u Sremu nalazi u portfoliju Ministarstva za privredu i da je prethodnih godina bilo reči i o njenoj privatizaciji. Naime, u dokumentu koji je objavila nekadašnja Agencija za privatizaciju nalazi se deset banja i specijalnih bolnica u Srbiji koje čeka privatizacija, ali se posle dve godine od toga odustalo s obrazloženjem da nije moguće objavljivanje javnog poziva zbog čekanja konačnog ishoda sudskih postupaka koji se vode između Fonda PIO Srbije, kao tužioca, i specijalnih bolnica i Republike Srbije, kao tuženih, radi utvrđivanja procenta vlasništva Fonda u imovini specijalnih bolnica.
O potenijalnim kupcima vrdničkog Termala već je pisano pa su se tako kao zainteresovani investitori pominjali i Filip Cepter i Miodrag Kostić, ali i nemačka EES grupa i kineska kompanija Dr Dong SA. Pominjan je i Petar Matijeveć, kao i neke kompanije iz Rusije i s Kipra. Navodno su Kostić i Matijević želeli da pazare sve vojvođanske banje, a pominjan je i moguću ortakluk među njima. Sada se pominje ortakluk između Kostića i Ane Ivanović, koji bi zajedničkim novcem Termal renovirali i uložili ogromne svote i od već dobre banje napravili još bolju, koja bi davala poseban doprinos banjskom turizmu od kojeg su neke naše susedne države napravile dobar posao.
Tako je bilo sve do pred kraj prošle godine, kada je Vlada Srbije naložila Državnom pravobranilaštvu, Republičkom fondu PIO i Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje da do 9. januara ove godine okončaju sve sudske sporove oko vlasništva nad banjama. Tada je rečeno da će, pošto se oni završe, biti odlučeno o tome po kojem modelu će se prodati deset banja, među kojima i Termal u Vrdniku.
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić najavljivao je za ovu godinu prve uspešne privatizacije ili strateška partnerska za banje, tvrdeći da za to ima zainteresovanih. Državno pravobranilaštvo je početkom godine održalo niz sastanaka s predstavnicima Fonda PIO, kao i RZFO-a i uradilo svoj deo posla. Dogovoreno je da se ide na sudska poravnanja i kakva će ona biti, i tada je ocenjeno da je ostalo još samo da za završi tehnički deo posla. Međutim, od najavljene privatizacije deset banja još nema ništa, ili barem o tome javnost nije obaveštena, iako se očekivalo da će posle prvog meseca ove godine taj postupak biti brz jer će se otkloniti najveći problem s imovinskopravnim sporovima. Inače, na spisku za privatizaciju su specijalna bolnica Bujanovac, banja Koviljača, Niška banja, Zlatibor, Sokobanja, Ribarska banja, „Merkur” u Vrnjačkoj banji, „Gejzir” u Sijarinskoj banji, Institut za lečenje i rehabilitaciju u Niškoj banji i „Termal” u Vrdniku.
LJ. Malešević