Aleksandar Kavgić: Ideja za operativni sistem Uegos proistekla iz kompanije Typhoon Hil
Pobednički proizvod, krajem aprila na takmičenju PowerUp izazov, koji organizuje InnoEnergy Fund, je UEGOS, operativni sistem za agregaciju pametnih uređaja spojenih na mrežu. Ovogodišnje lokalno finalno takmičenje održano je putem onlajn platforme radi bezbednosti svih učesnika.
- Ideja za UEGOS proistekla je iz Typhoon HIL-a i osnovni je proizvod nove kompanije, koju bi neki mogli da nazovu i spinof. Budući da je Typhoon HIL uspešna kompanija iza koje stoji 10 godina inovacije i tržišnih uspeha, priča o UEGOS-u primer je lepe priče o razvoju preduzetništva, gde nekadašnji startap, kroz razvoj i inovacije, stvara novi startap, ili spinof – kaže za „Dnevnik“ Alskasandar Kavgić iz Typhoon HIL-a. - UEGOS, koji je žiri takmičenja PowerUp prepoznao kao pobedničku ideju, predstavlja, u stvari, način kako tehnologija koju razvijamo već 10 godina može da se modifikuje i iskoristi kao temelj za stvaranje pametne mreže u kojoj svi uređaji spojeni na mrežu sarađuju, kako bi obezbedili njenu stabilnost, i povećali njenu otpornost na kvarove. Naime, Typhoon HIL je svetski lider u proizvodnji softvera i hardvera za testiranje i integraciju kontrolnih sistema za uređaje bazirane na energetskoj elektronici, a takođe smo i jedni od lidera u domenu razvoja, testiranja i integracije kontrolnih sistema za mikromreže.
Ukratko, Typhoon HIL omogućava razvoj i testiranje pametnih uređaja koji proizvode električnu energiju. UEGOS, s druge strane, omogućava da se svi ti uređaji, ali i pametni kućni aparati, agregiraju i iskoriste za povećanje stabilnosti elektroenergetskog sistema i uštede električne energije – objašnjava Kavgić.- UEGOS ima primenu svugde gde postoji elektroenergetska mreža i gde postoje uređaji na njoj kojima se može daljinski upravljati. Za razliku od UEGOS-a, koji ima primenu u skoro svakom savremenom domaćinstvu i poslovnoj zgradi, Typhoon HIL ima primenu pre svega u razvoju, proizvodnji i integraciji kontrolnih sistema za uređaje i mikromreže bazirane na energetskoj elektronici.
Na kojim tržištima imate nabolji plasman vaših proizvoda?
- Očekujemo da će UEGOS najbolji plasman imati u državama G20, gde već postoje infrastrukturni, formalni i pravni preduslovi za trgovinu električnom energijom i fleksibilnošću obnovljivih izvora energije na mikro- i makronivou. To su upravo i tržišta na kojima Typhoon HIL, iz koga je nastao UEGOS, ostvaruje najbolje tržišne rezultate.
Da li i kod nas ima zainteresovanih kupaca/korisnika?
- Kod nas je liberalizacija tržišta električne energije počela nešto kasnije i ono je još uvek u relativno ranoj fazi razvoja. Upravo zato, kratkoročno, očekujemo da će za UEGOS postojati mali broj zainteresovanih kupaca kod nas. S druge strane, dugoročno, ubeđeni smo da će UEGOS predstavljati ključnu tehnologiju na osnovu koji će bar neki igrači na srpskom tržištu električne energije razvijati nove usluge i nove oblike poslovanja.
Kakva je vaša saradnja s ovdašnjom akademskom zajednicom?
- UEGOS, kao novi proizvod i nova kompanija koja se razvija i kojoj još uvek žele da se pridruže novi partneri, tek treba da se ozbiljnije posveti saradnji sa ovdašnjom akademskom zajednicom. S druge strane, Typhoon HIL, iz koga je UEGOS iznikao, ima veoma razvijenu saradnju, pre svega sa tehničkim fakultetima, kao što su FTN u Novom Sadu i ETF u Beogradu. Typhoon HIL je u više navrata sponzorisao robotičarske i srodne timove sa fakulteta, pomaže akademsku zajednicu kroz donacije u opremi i softveru, a sponzoriše i konferencije i radionice iz oblasti energetske elektronike i mikromreža. Naravno, inženjerski kadar u Typhoon HIL-u, primarno činesvršeni studenti ovih fakulteta.
Ovo poslednje takmičenje je za vas, pretpostavljamo, velika šansa. Šta bi vam sve omogućila neka ozbiljan investicija u vaš opretivni sistem, UEGOS?
- Da, PowerUp takmičenje je velika šansa, a pobeda na nacionalnom takmičenju i ulazak u finale je već snažna potvrda kvaliteta i potencijala UEGOS-a. InnoEnergy, organizator PowerUp tamičenja, do sada je investirao preko 275 miliona evra u više od 400 novih energetskih proizvoda i servisa, koji stvaraju preko pet milijardi evra obrta. InnoEnergy takođe sarađuje sa preko 500 kompanija u oblasti energetike koje zajedno opslužuju više od 150 miliona potrošača energije. Mogućnost da postanemo deo te mreže i dobijemo pristup ovim fondovima je izuzetna prilika da, uz prave partnere, zaista jako brzo sprovedemo u delo ovu ideju koja ima potencijal da drastično unapredi stabilnost energetske mreže i ubrza prelazak na obnovljive izvore energije.
Kako vam se čini ovdašnje okruženje kada je reč o startapu? Ima li podrške države?
- Kao nekadašnji startap koji pravi sopstveni startap, čini nam se da je startap zajednica veoma napredovala u poslednjih deset godina. Inovativnost i potencijal ideja predstavljenih na PowerUp takmičenju nije bio ništa manji ili lošiji od sličnih takmičenja u SAD, Kanadi ili Singapuru. Bez obzira na pandemiju, čini se da je startap zajednica jaka i da postaje relevantan igrač na svetskoj sceni. Što se podrške države tiče, može se primetiti da sve više jača svest o značaju IT i startap sektora za privredni rast, dovođenje stranih investicija i povećanje stope zaposlenosti. Nove mere podrške, poput subvencija za zapošljavanje, veoma su značajne, i nadamo se da će se nastaviti i da će ih biti još više.
V. Crnjanski