Najviše nade za mlade u proizvodnji hrane i IT biznisu
Administrativne procedure i nedostatak novca glavne su prepreke koje koče mlade u Srbiji da se upuste u preduzetništvo, rečeno je u Privrednoj komori Srbije.
Na panel-diskusiji o preduzetištvu mladih, u organizaciji LegalAida, uz prikazivanje filma „Kako započeti biznis u Srbiji”, rečeno je da se mladi u Srbiji interesuju za razne sektore preduzetništva, a da kao najperspektivnije vide proizvodnju i preradu hrane, te IT sektor.
Sekretarka Zajednice preduzetnika u PKS-u Branislava Simanić je rekla Tanjugu da je jedan od prioriteta Sektora za preduzetništvo u PKS-u unapređenje omladinskog preduzetništva i da su se zato odazvali pozivu da učestvuju u izradi filma o tome kako započeti sopstveni posao u Srbiji.
– Mlade je najviše zanimalo koje usluge mogu dobiti u PKS-u – navela je Branislava Simanić. – Predstavili smo te usluge u filmu – pružamo pomoć u izradi biznis-planova, prilikom učestvovanja na sajmovima i izlasku na strana tržišta, oranizujemo B2B sastanke, radimo promocije, proveravmo bonitet inostrane firme koja može biti potencijalni partner u Srbiji i drugo.
Kazala je da PKS ima i Biznis-info servis, u okviru kojeg mladi mogu postaviti bilo koje pitanje koje ih zanima i da će im u roku od 48 sati stručne službe PKS-a dostaviti odgovor.
– Zanimalo ih je pokretanje nove službe, a to je služba za zaštitu prava preduzetnika, a u slučaju nepravilnog i nezakonitog rada organa, koja će značajno unaprediti prava preduzetnika – rekla je Branislava Simanić.
Ona je primetila da mladi najviše interesovanja pokazuju za razne vidove prizvodnje i prerade hrane i za IT setkor, ali ih u nameri da se bave poslovima koči nedostatak novca, dodajući da je država, uz partnerstvo PKS-a, pokrenula različite programe finansijske podrške, a posebno za start-ap.
– U 2016. godini smo imali dodelu prvih 116 ugovora za započinjanje sopstvenog posla, a uskoro se očekuje otvaranje istih programa i za ovu godinu – rekla je Branislava Simanić. – U 2016. u okviru programa za započinjenje sopstvenog posla, za start-ap, minimalni iznos bespovratnih sredstava je bio 300.000 dinara, a maksimalan milion, što je 50 odsto od ukupne investicije.
Koordinator Udruženja mladih privrednika Srbiji Lazar Lekić je predstavio aktivnosti tog udruženja, navodeći da se bave, između ostalog, edukacijom, informisanjem, umrežavnjem, podrškom u realizaciji projekata , a sve u cilju da olakšaju mladima ulazak u biznis.
Napomenuo je da je učlanjenje u Udruženje besplatno i da se može obaviti preko interneta.
E. Dn.
Poslovanje nije igra bez para
Vlasnik IT firme Nikola Cvetković je rekao da je najveći problem što su startap firme uglavnom bez para, zbog čega se oni onda „samo igraju biznisa”.
– Svi misle da je glavna stvar da imaju dobro tehnološko rešenje, ali mnogo je važnije kako bilo koje rešenje može da se proda – smatra Cvetković.