Na Halkidikiju garsonjera i za 10.000 evra
u odnosu na ovdašnje prilike, ali i stvarnu vrednost ponude da su u Grčkoj prilike normalne.Po rečima Katarine Bogdanović iz „Halo oglasa”, ponuda je sada znatno bolja jer su grčke agencije nekretnina počele da promet oglašavaju direktno kod srpskih agencija.
– Najviše se traže nekretnine do kojih naši građani mogu da dođu automobilom pa su za kupce iz Srbije najinteresantniji Solunska regija i Halkidiki – navodi Katarina Bogdanović. – Nude se stanovi u Kavali, Solunu i u mestima na Halkidikiju kao što je Pefkohori i neka manja. Cene su niže nego od kada je Grčka dospela u ekonomsku krizu, premda je diktira i sezona, pa su tako tokom zimskog perioda kvadrati jeftiniji nego leti.
Sada se za 10.000 do 15.000 evra može kupiti garsonjera ili prazan jednosoban stan koji je za renoviranje i u Solunu i u mestima na Halkidikiju. U Solunu je cena kvadrata čak i samo 300 evra, a neka prosečna je 1.000. Ali, ako se želi stan u centru Soluna, za kvadrat treba izdvojiti i do 3.500 evra. Na Halkidikiju za manje od 1.000 evra po kvadratu može se kupiti odličan stan uz more u standarnom stanju. A za luks varijante cene idu i do 3.000 evra.
Postoje dve vrste kupaca, kaže ona: oni koji žele da pazare nekretinu na moru za svoje potrebe da bi porodično letovali svake godine i oni koji žele da investiraju i da zarade izdavanjem.– Najviše je kupaca koji plaćaju kešom, i najčešće su kupci iz Beograda i s juga Srbije – iz Niša, Vranja, Leskovca… kojima je grčko more blizu i bukvalno i tokom vikenda mogu da skoknu preko granice.
Ima i kupaca kojima nije bitna morska obala već rentiranje, i to studentima, a u oglasima se, osim opisa nekretnine, skreće pažnja i na to da su pogodni za tu vrstu najma. S druge strane, nudi se i poslovni prostor i tu je ponuda, takođe, raznovrsna. Našim turistima je poznat Olimpik bič, gde se, na primer, lokal od 59 kvadrata pogodan za restoran ili perionicu prodaje za 32.000 evra, dok se u Paraliji, isto tako dobro poznatoj, apartman od 27 kvadrata nudi za 23.000 evra.
Procedura pri sklapanju kupoprodajnog ugovora je sada znatno pojednostavljena, ali uprkos tome, kupci bi takve ugovore trebalo da sklapaju s ovlašćenim posrednikom, radi sigurnosti. – Naši kupci treba da imaju poreski broj u Grčkoj i otvoren račun u nekoj od grčkih banaka. Ukoliko se nekretnina kupuje na kredit, hipoteka se stavlja na neku od nekretnina koju kupac ima u Srbiji. Prilikom kupovine postoje i troškovi za prevod ugovora, notara, troškovi agencije ili advokata. Uknjižba nekretnine košta 0,6 odsto u odnosu na vrednost, a porez na prenos imovine je 3,09 odsto – navodi Katarina Bogdanović.
Z. Delić
Grčke agencije se direktno obraćaju kupcima
U Srbiji agencije za promet nekretnina sporadično prodaju nekretnine iz Grčke, nisu specijalizvane samo za njih, već imaju ponešto od ponude iz te zemlje. Međutim, sve više je agencija, najčešće sa severa Grčke, koje prodaju samo nekretnine u Solunu i na Halkidikiju i direktno se obraćaju kupcima u Srbiji preko sajta. U svim takvim agencijama zaposlen je neko našeg porekla ko govori srpski jezik. Oglasi se postavljaju na srpskom i obično se navodi ime osobe za kontakt u oglasima radi lakše komunikacije s kupcima.