Milić: Otkaz pretnja za čak 80.000 ljudi
– Socijalni problemi zaposlenih u Srbiji sve su izraženiji, a treba očekivati da će ova godina biti još teža nego protekla jer su najavljene nove izmene radnog zakonodavstva i nova otpuštanja
radnika – rekao je za „Dnevnik” predsednik Saveza samostalnih sindikata Vojvodine Goran Milić.
On je ukazao na to da se ove godine može očekivati rast broja nezaposlenih, odnosno onih koji će ostati bez radnog mesta, i to od oko 80.000 ljudi, od kojih između 50.000 i 60.000 iz javnog sektora, a ostatak iz preduzeća u restrukturiranju, koja će otići u stečaj.
– Promene radnog zakonodavstva iz prošle godine značajno su pogoršale položaj radnika, odnosno neka prava su smanjena, a neka potpuno ukinuta – rekao je Milić. – Nove promene u Zakonu o radu očekuju se do kraja godine i nadamo se da će prava, obaveze i odgovornosti u vezi s radnim odnosima biti uređeni na sveobuhvatan način, da će sindikati biti uključeni u pregovore i mišljenje i stavovi sindikata biti uvaženi da bi se do rešenja došlo u razgovoru i uz kompromis svih socijalnih partnera.
Po njegovim rečima, sindikati će nastojati da argumentovano pregovaraju sa socijalnim partnerima, ali da isto očekuje i od njih jer su u pitanju ljudski životi i egzistencija, a ne volja nekih pojedinaca.
Govoreći o godini iza nas, Milić je kazao da ekonomska kriza u Srbiji ima ozbiljne socijalne posledice. Radno mesto je sve neizvesnije, smanjene su i zarade i penzije, minimalna zarada je veoma mala, a i kupovna moć građana sve manja. O tome da je nezaposlenost velika i da sve veći broj građana teško živi govori i podatak da 24,6 odsto stanovništva Srbije, odnosno svaki četvrti, u riziku je da postane siromašan ili to već jeste.
– Poskupljenje osnovnih namirnica i rast najosnovnijih troškova života dovode zaposlene u situaciju da sa svojim primanjima ne mogu pokriti ni egzistencijalne životne potrebe. Mere Vlade Republike Srbije o smanjenju zarada zaposlenima u javnom sektoru i penzija, kao i najavljeni proces racionalizacije broja zaposlenih, dovešće do ruba egzistencije mnoge građane i tako stvoriti nove socijalne slučajeve – rekao je Milić. – Visoka nezaposlenost, niske zarade, nesigurni poslovi, obespravljeni i diskriminisani radnici samo su deo naše realnosti, ali ne znači da se građani Srbije mire s tim i da ne zahtevaju bolje i humanije uslove rada i zaradu od koje mogu dostojanstveno da žive.
Zato Vlada Srbije, istakao je on, umesto da ruši dostojanstvo radnika, treba da se fokusira da bi stvorila bolje uslove za investiranje, subzila korupciju, poboljšala finansijsku disciplinu, poštovanje zakona, omogućila jačanje domaće privrede, povećanje zaposlenosti, životnog standarda i prava zaposlenih, kao i poboljšanje socijalnog dijaloga.
Dobrila Mlađenović
Sraman spot za privlačenje kapitala
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Vojvodine osvrnuo se i na nedavno objavljeni reklamni spot Vlade Srbije za privlačenje stranog kapitala, u kojem se, između ostalog, Srbija karakteriše kao zemlja kvalifikovane i jeftine radne snage.
– Sramno je i uvredljivo za sve građane ove zemlje da se to promoviše kao konkurentna prednost i jedan od aduta Srbije, a to je i uvreda za kvalifikovane radnike, koji su, u situaciju kad nemaju alternativu, prinuđeni na to da prihvate privremene i loše plaćene poslove da bi obezbedili egzistenciju. Promocija jeftine radne snage dovešće do još većeg odliva mladih obrazovanih ljudi što, dugoročno posmatrano, predstalja veliki problem za budućnost naše zemlje jer gubimo značajne ljudske resurse koji imaju potencijal da doprinesu privrednom i društvenom razvoju – rekao je Goran Milić.