Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Loša cena "greni smita", ajdared spasava voćare

20.10.2016. 13:48 09:06
Piše:

U zapadnoj Srbiji počela je berba jabuka koje su ove godine odličnog kvaliteta i ima ih u ogromnim količinama, a za razliku od sorte "greni smit",

koja ima lošu cenu i malo je tražena, sorta "ajdared" je najtraženija i gotovo kompletan rod ogao bi da završi na ruskom tržištu.

Za berbu jabuka  kod poznatog voćara i stručnjaka za voćaratvo profesora Sveta Stamenkovića angažuju se spretni berači koji osim brzine imaju i iskustvo u ovom poslu kao i znanje o sortama.

"Zbog ravnomerno raspoređenih padavina kvalitet jabuke zelene sorte greni smit odličnog je kvaliteta, pa je prva klasa 95 odsto roda. Ipak cena i potražnja ove sorte je izuzetno niska", kaže Stamenković.

Prodajna cena "greni smita" je u otkupu 40 dinara prve klase, a druga klasa je od 28 do 30 dinara.

Od hektara i po pod jabukom u voćnjaku Stamenkovića "greni smit" zastupljen je sa 18 odsto, dok je "ajdared" zasađen na 80 odsto površina pa će dobra cena i potražnja za ovom sortom nadomestiti troškove.

"Ajdared je najtraženija sorta i ima dobru cenu, ne zahteva neke posebne uslove u tehnologiji gajenja tako da u našim uslovima ova sorta daje najbolje rezultate imajući u vidu činjenicu da su u EU odustali od proizvodnje ove sorte i to je šansa da mi prodamo ajdared na ruskom tržistu", kaže Stamenković.

Danas se, inače, u svetu obeležava Dan jabuke, koja se u Srbiji gaji na oko 24.000 hektara i čija je prosečna godišnja proizvodnja u poslednje tri godine preko 300.000 tona.

(Tanjug)

Piše:
Pošaljite komentar