Kupovina službenih automobila samo uz debelo obrazloženje
Vlada Srbije utvrdila je smernice za javna preduzeća u narednoj, 2019. godini, ali i 2020. i 2021.
Tako će javna preduzeća morati da u pripremi svog godišnjeg plana poslovanja u 2019. godini, odnosno trogodišnjem programu poslovanja do 2021, polaze od ciljeva i smernica ekonomske i fiskalne politike Vlade Srbije, što znači da će im biti ograničen troškovnik i da će sve namere za trošenje para koje dobijaju iz buyeta morati dobro obrazložiti, a ona javna preduzeća koja budu imala gubitke neće moći da budu niti sponzori niti donatori.
Vlada Srbije od javnih preduzeća traže da već sada daju viziju i misiju za narednu godinu, da imaju strateška dokumenta, prostorne planove, zakone i podzakone, kao i interna akta koja primenjuju u svom poslovanju, zatim da sačine dugoročni i srednjoročni plan poslovanja i razvoja, organizacionu šemu. U izveštaju za ovu godinu moraju navesti procenjeni fizički obim aktivnosti, bilans stanja, analizu ostvarenih indikatora poslovanja, razloge odstupanja u odnosu na plan, aktivnosti sprovedene za unapređenje procesa poslovanja, zatim aktivnosti u oblasti korporativnog upravljanja.
U planu za narednu godinu javna preduzeća moraju prikazati svoje ciljeve, koji treba da budu merljivi, vremenski uokvireni, realni, određeni i dostižni, zatim ključne aktivnosti, analizu tržišta, rizike u poslovanju i plan upravljanja njima i planove u cilju unapređenja korporativnog upravljanja.
Javna preduzeća moraće u narednoj godini detaljno obrazložiti namenu novca iz budžeta, strukturu prihoda i rashoda, navesti elemente za celovito sagledavanje cene proizvoda i usluga, ali i unapred navesti svotu koja se planira za službena putovanja, naknade po ugovoru o delu, po autorskim honorarima, ugovoru o privremenim i povremenim poslovima i naknade fizičkim licima po osnovu ostalih ugovora, kao i onu planiranu za stručna usavršavanja.
Takođe, po smernicama koje je usvojila Vlada Srbije, javna preduzeća moraju sačiniti plan načina raspodele dobiti, odnosno planirani način pokrića gubitaka. Ukoliko budu poslovala s dobitkom u ovoj godini, u planu za 2019. moraju navesti kako će on biti raspoređen, ali i prikazati način na koji je dobit utrošena u protekle četiri godine.
Vlada Srbije od javnih preduzeća traži da u planu za narednu godinu navedu zarade i zapošljavanje, i to tako što će prikazati strukturu zaposlenih – kvalifikacionu, starosnu i polnu, kao i dužinu radnog odnosa. Treba da prikažu i slobodna i upražnjena radna mesta, kao i dodatno zapošljavanje, ukoliko ga planiraju. U planu za narednu godinu mora biti izračunata suma za zarade planirana isključivo u skladu s finansijskim planom države, naknade predsedniku i članovima nadzornog odbora.
Takođe, javna preduzeća moraju u planu za narednu godinu navesti potrebnu kreditnu zaduženost, ali i planirane javne nabavke. U smernicama se napominje racionalno planiranje nabavke službenih vozila, uz navođenje vrste, osnovnih karakteristika vozila, procenjene vrednosti nabavke, kao i obrazloženje zbog čega je nabavka neophodna.
LJ. Malešević
Gubitnici nemaju pravo na sponzorstvo i donacije
U programu za naredne tri godine javna preduzeća moraju navesti plan kapitalnih ulaganja i investicija, ali i obrazložiti one koje su već započete. Novac za sponzorstva, donacije, humanitarne i sportske aktivnosti, reprezentaciju, reklamu i propagandu mogu planirati najviše do nivoa koji je bio ove godine, s tim što ona javna preduzeća koja posluju s gubitkom nemaju pravo na to.
U planu za narednu godinu javna preduzeća moraju prikazati svoje ciljeve, koji treba da budu merljivi, vremenski uokvireni, realni