Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Krenuli pregovori o minimalcu - rok za dogovor 15. septembar

19.08.2019. 16:56 17:33
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

BEOGRAD: Radna grupa partnera u Socijalno-ekonomskom savetu (SES) Srbije sastala se danas, čime su otpočeli pregovori o minimalnoj ceni radnog sata i minimalnoj zaradi za 2020. godinu, a rok za dogovor je 15. septembar.

"Minimalac" je u Srbiji posle povećanja proteklih nekoliko godina dostigao vrednost iznad 27.000 dinara, odnosno 155 dinara po satu rada, a prema najavama vrha države, postoje nastojanja da minimalna mesečne zarada dostigne 30.000 dinara.



O "minimalcu" koji u Srbiji prima oko 350.000 radnika razgovaraju predstavnici ministarstava finansija i rada, Unije poslodavaca, i reprezentativnih Saveza Samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" a sekretar SES-a Dušan Petrović potvrdio je Tanjugu da će sutra biti održana sednice kolegijuma ovog tela na kojoj će se dogovarati dnevni red sednice SES-a.



Minimalna cena rada za 2020. godinu već je bila tema konsultacija koje je pre otpočinjanja zvaničnih pregovora ministar za rad, zapošljavanje, boračka socijalna pitanja Zoran Đorđević proteklih dana vodio odvojeno sa ministrom finansija Sinišom Malim, Unijom poslodavaca i sindikatima. 



Stav sindikata pre početka pregovora bio je da povećanje minimalca u 2020. godini mora biti značajno iznad 30.000 dinara kako bi već 2021. godine minimalna zarada dostigla iznos minimalne potrošačke korpe, koja u Srbiji košta više od 36.000 dinara. 



Oni tvrde da je to jedini način da se ispuni dogovor koji je unutar SES-a postignut o roku u kome bi "minimalac" trebalo da dostigne vrednost minimalne potrošačke korpe.



Direktor Unije poslodavaca Srđan Drobnjaković ponovio je pred početak pregovora da je za povećanje veće od 30.000 dinara neophodno da država smanji troškove koje poslodavci imaju za poreze i doprinose.



U poslednje dve godine minimalna cena rada u Srbiji povećana je ukupno za 18,6 odsto, podsetilo je nedavno Ministarstvo finansija, i najavilo da će se sa značajnim povećanjem nastaviti.



Sindikati, poslodavci i predstavnici države u okviru SES imaju priliku da se dogovore o minimalnoj ceni rada do polovine septembra, a ukoliko do dogovora ne dođe, o minimalnoj ceni rada odluku će i bez dogovorenog predloga doneti Vlada Srbije. 

Sindikati čekaju da država predloži minimalac za 2020.



BEOGRAD:  Prvi sastanak radne grupe Socijalno ekonomskog saveta (SES) na kojem su počeli pregovori o povećanju minimalne cene rada za 2020. godinu završen je danas, a da nijedna od strana nije izašla sa konkretnim predlogom za budući "minimalac", potvrdio je za Tanjug pregovarač ispred UGS "Nezavisnost" Zoran Ristić.



"Sindikati i Unija poslodavaca sačekaće da konkretan predlog iznesu predstavnici ministarstva finansija a nastavak pregovora biće u četvrtak", rekao je on i objasnio da su sve strane na prvom sastanku konstatovale da ima prostora za povećanje minimalne cene rada. 



Ristić je objasnio da postoji prostor do kraja meseca da predstavnici ministarstava, sindikata i poslodavaca usaglase predlog a ako do toga ne dođe minimalnu cenu rada za 2020. godinu odrediće Vlada Srbije samostalno.



On je podsetio da se ni na jednim pregovorima do sada nije dogodilo da se konkretan predlog saopšti na prvom sastanku, a napomenuo je da su prošle godine bila četiri pregovaračka sastanka i da na kraju nije bilo usaglašenog predloga pa je Vlada Srbije samostalno donela odluku o minimalcu. 



Prvi sastanak pregovarača o minimalcu protekao je u upoznavanju prisutnih sa vrednostima parametara koji su prema Zakonu o radu osnov za utvrđivanje minimalne cene rada.



Predstavnici vlasti ranije su saopštavali da bi povećani minimalac mogao dostići 30.000 dinara a sidnikati su podsećali da povećanje mora biti veće kako bi prema sporazumu postignutom u SES-u minimalac 2021. godine dostigao vrednost minimalne potrošačke korpe.



Predstavnici poslodavaca povećanje od 30.000 dinara smatraju realnim i ocenjuju da bi svako povećanje preko tog iznosa moralo da bude praćeno ustupcima vlasti oko drugih nameta, poput poreza i doprinosa. 



Minimalna zarada u Srbiji iznosi oko 27.000 dinara i prima je oko 350.000 zaposlenih. 

Piše:
Pošaljite komentar
Đorđević s poslodavcima o minimalnoj ceni rada

Đorđević s poslodavcima o minimalnoj ceni rada

08.08.2019. 15:51 15:55