Jaja iz Srbije stižu i do Ekvatorijalne Gvineje
Cena jaja dospela je ovih dana u središte pažnje kada je nedavno statistika objavila podatak da su jaja za godinu dana najviše poskupela - 31,2 odsto u odnosu na druge namirnice.
Uprkos tome što se danas jaja na pijacama prodaju od 21 do 26 dinara, ova namirnica i dalje je najjeftinija u odnosu na drugu hranu i predstavlja ujedno i najkvalitetniji izbor u odabiru menija tokom dana, zbog proteina koje sadrže - kaže za „Dnevnik” direktor Poslovnog udruženja za živinarsto „Zajednica živinara” Rade Škorić.
On napominje da su domaća jaja najjeftinija u poređenju sa cenom ove namirnice u okolnim zemljama, recimo, u Hrvatskoj koštaju oko 30 evrocenti, a više od 35 evrocenti koštaju u Rumuniji i Austriji.
- Domaće tržište dobro je snabdeveno jajima i ne zavisimo od uvoza. Zapravo jaja ni ne kupujemo sa strane jer su jaja ovde jeftinija nego u EU i to sprečava trgovce da namirnicu kupuju na
inotržištima - pojašnjava. Škorić. - Imamo samoodrživu proizvodnju konzumnih jaja, u 1.100 registrovanih farmi nalazi se preko četiri miliona koka nosilja i još tri miliona kokošaka se šetaju po dvorištima u seoskim domaćinstvima.
Po rečima našeg sagovornika, prošle godine imali smo najbolji izvoz jaja u odnosu na proteklih desetak godina.
- Više od 50 miliona jaja prodali smo okolnim zemljama:Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, BiH, a od maja prošle godine jaja prodajemo i u Albaniju. Uoči Nove godine u četiri avionska leta milion komada domaćih jaja prodato je u Afriku, odnosno Ekvatorijalnu Gvineju. Da li ćemo jaja i dalje prodavati na dalekom afričkom kontinentu zavisi od toga da li će se kupcima isplatiti visoki troškovi transporta, jer se jaja ne mogu kopnenim putem prevoziti zbog dugog putovanja.
Dušica Popržen kaže da se jaja odlično prodaju, iako su odavno prešla 20 dinara i idu polako ka tri desetice.
- Jaja će za Uskrs biti, ali ne očekujemo da će potražnja biti znatno veća, kao, recimo, što je to bilo pre deset i 20 godina, kada su domaćice kupovale i po stotinu jaja. Sada se praznik obeležava skromnije i kupuje daleko manje, pošto se uglavnom farba deset do najviše 30 jaja - kazala je naša sagovornica.
Uoči predstojećeg Uskrsa, za koji se po običaju farbaju jaja i zato više kupuju, Škorić naglašava da cena neće ići nagore, već da postoje izgledi da veliki trgovci spuste cenu u nameri da bi kupce privukli da uz ovu namirnicu kupe još po nešto.
- Proizvođačka cena jaja na farmama je 14,5 do 15 dinara, a cenu od 21 do 26 dinara formiraju trgovci po svojoj volji. Deo trgovaca prodaje namirnicu po višim cenama radi zarade, a drugi po nižim cenama da bi privukli potrošače da uz jaja obave i veći pazar - objašnjava Škorić.
Jedan od proizvođača jaja Dušica Popržen, koja drži farmu koka nosilja već 40 godina, ističe da su živinari konačno dočekali da jaja imaju prihvatljivu cenu i da nešto i zarade.
- Pre poskupljenja, osam do deset godina jaje je bilo od 8 do 12 dinara, pa su mnogi farmeri odustali jer nisu imali računa, zbog skupe hrane i niske cene jaja. U poslu su opstali samo oni koji su imali svoju hranu za tov koka nosilja .Sada su na tržištu prilike drugačije, cena jaja u maloprodaji ide na ruku farmerima, pa se otvaraju nove farme i mogućnost da jaja bude još više na tržištu. U tom slučaju, ako ponuda bude veća može se desiti da jaja budu jeftinija - navela je Popržan..
Z. Delić