Izrabljujemo pčele, od kojih nam život zavisi
Savez pčelarskih organizacija Vojvodine (SPOV) u partnerstvu s Pokrajinskim sekretarijatom za poljoprivredu organizovao je u Bečeju seminar „Trovanje pčela i šta činiti“. Osim domaćina,
Udruženja pčelara „Tisa“, učešće su uzeli pčelari još osam udruženja Potisja i Šajkaške, iz Ade, Žablja, Novog Bečeja, Novog Kneževca, Sente, Srbobrana, Temerina i Titela.
– Takvi seminari su već održani ili će se održati u Bačkoj Palanci, Bečeju, Zrenjaninu, Pančevu i Subotici, a cilj je da se pčelari edukuju o aktuelnoj problematici trovanja pčela – rekao nam je nosilac projekta i predsednik SPOV-a mr Stojan Anđelković. – Obrađujemo tri teme. Prof. dr Dušanka Inđić govori o tome koliko su insekticidi opasni za pčele, tema dr Anastasje Hanyiske je prepoznavanje trovanja pčela, kako ublažiti i oporaviti pčele od trovanja, a ja upoznajem ljude s redosledom koji treba učiniti za prijavu trovanja pčela i kako da nadoknadimo štetu posle svega.
– Uzroci nestajanja pčelinjih društava su mnogobrojni, ali su najčešće povike na pesticide, a oni su samo jedna karika u tom lancu – jasna je prof. dr Dušanka Inđić. – Postoje brojne bolesti, paraziti, a ne smemo zaboraviti i ljudski faktor. Ako uporedimo šta pčela proizvodi i šta sve ljudi od toga uzimaju, onda je to pravo izrabljivanje te životne forme, a da im, pri tom, vrlo malo pružamo. Kada se zna da je u poslednje vreme pomor pčela, baš na našim prostorima, prouzrokovan virusima, onda ne treba apostrofirati pesticide, već videti kako pčelama pomoći. Ne samo zbog njihovih proizvoda koje koristimo, već zato što čak 80 procenata oprašivanja biljnih vrsta, gajenih ili divljih, zavisi od pčela. Rečju, ako nema pčela, nema biljaka, a ako nema biljaka, nema drugog, pa i ljudskog, roda.
V. Jankov