Ilegalni vrtići, gerontološki centri, kafane...
Dobro je poznato da u našoj zemlji ima dosta radnika koji rade bez prijave, na crno, a nije velika tajna ni da poslovanje u Srbiji u značajnoj meri opterećuju i poslodavaci
koji svoje poslovanje nisu registrovali. Naime, iako se suočavaju s viskom novčanim kaznama, koje idu i do 2.000.000 dinara, postoji mnogo firmi koje nisu registrovane, a posluju i svoje proizvode ili usluge plasiraju na tržište.
Na taj način višestruko se oglušuju o poštovanje propisa jer, osim što zaposleni koji rade u njima nisu prijavljeni, ne ostvaruju staž, a poslodavci im ne uplaćuju doprinose i poreze, poslovanje neregistrovanih preduzeća ugrožava i rad onih firmi koje posluju u skladu sa zakonom. Takvim radom i poslovanjem neregistrovane firme na tržištu izazivaju nelojalnu konkurenciju jer su u prilici da iste proizvode ili usluge plasiraju po cenama povoljnijim od onih koji posluju savesno i po propisima.
Da bi se takvom načinu poslovanja stalo na put, proširena je nadležnost Inspekcije rada. Naime, u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, koji se primenjuje od prošle godine, inspektori mogu kontrolisati i neregistrovane firme, što ranije nije bio slučaj, pa rezultati nisu izostali. Tako je na osnovu podataka Minstarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja od 30. jula 2015. godine, otkako je počela primena odredbi pomenutog zakona, do kraja jula ove godine Inspekcija rada otkrila 852 firme koje su poslovale, a nisu bile registrovane. Pri tome je u tim firmama zatečeno više od 800 radnika bez prijave, koji su radili na crno.
Najviše neregistrovanih firmi bavi se trgovinom, ugostiteljstvom, ličnim uslugama, popravkom i održavanjem motornih vozila, preradom i obradom drveta i proizvodnjom predmeta od drveta, zanatskim uslugama i izvođenjem građevinskih radova. Međutim, inspektori rada zaticali su i neregistrovane vrtiće, kladionice, gerontološke centre...
Naravno, nesavesni poslodavci, koji posluju neregistrovano, suočavaju se s posledicama takovog poslovanja. Naime, kada utvrde da neko neregistrovano obavlja delatnost, inspektori rada odmah donose rešenja kojima se neregistrovanim firmama nalaže da bez odlaganja pokrenu propisani postupak za upis u odgovarajući registar. Istovremeno, zabranjuje se dalji rad sve dok neregistrovana firma ne ispuni za to propisane uslove.
Inspektori rada protiv neregistrovanih subjekata podnose i zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. Zakonom o inspekcijskom nadzoru propisane su novčane kazne od 50.000 do 500.000 dinara za fizičko lice koje obavlja delatnost ili aktivnost neregistrovano. Ukoliko je obavljanje određene delatnosti ili određene aktivnosti dozvoljeno jedino u formi pravnog lica, za taj prekršaj se kazna za fizičko lice kreće od 200.000 do 2.000.000 dinara.
D. Mlađenović
Prelaz u legalne tokove
Zahvaljujući kontroli neregistrovanih firmi, značajno se povećao broj onih koje su iz nelegalnih tokova poslovanja prešle u legalne.
To potkrepljuje i podatak da je od lanjskog jula do kraja jula ove godine broj registrovanih privrednih subjekata povećan više od 4.000.