Grčka dominira Sajmom turizma, pojavili se Rusi i Kinezi
prezentacija imaju dovoljno vremena da odaberu destinaciju za naredni odmor. Navikli smo da na sajmu dominiraju ponude Grčke gde naši turisti već godinama najviše letuju, uglavnom je poznato i šta nude Hrvatska, Italija, Kipar, Egipat, Turska i Španija, a ove godine posetioci su po prvi put imali priliku da vide turističke poslenike iz Rusije i Kine.
Rusi su čuli za ovdašnje banje, ali nijednu posebno nisu spomenuli imenom, ali su zato kao turističku desticaciju spomenuli Suboticu i Palić. U Beogradu su stigli da bi predstavili više oblasti:Moskovsku, Kalušku i Jaroslavsku oblast u blizini Moskve, Astrahansku oblast, poznate po manastirima i raznovrsnom kulturno - istorijskom nasleđu, zatim republiku Komi koja pruža mogućnosti za posetu prirodnih mesta na polarnom Uralu i na obalama Karskog mora. Kako je rekao predstavnik na štandu Rusije, Sergej Emilijanov, u planu je da se u Beogradu otvori predstavništvo koje će prodavati turističke aražmane.
Prema rečima ovdašnjih predstavnika turističkih agencija naši turisti sve više putuju u Kinu i to najčešće u Peking i Šangaj. Dok su Kinezi zainteresovani pođednako za naše gradove, banjske centre i planine. Kineska nacionalna turistička organizacija ima predstanvišto u Budipmešti, a na Sajam turizma došli su da predstave znamenitosti svoje zemlje.
Slovenija je po privrednim parametrima uvek bila ispred Srbije pa je tako na Sajmu turizma otkrila da je kod njih već nekoliko godina u razvoju apiturizam - specifična grana agroturizma, koja podrazumeva posete pčelinjacima, upoznavanje sa tehnologijom proizvodnje, degustaciju i prodaju, ali i zdravstveno - terapijske usluge. Iz Turističke organizacije Slovenije, Tanja Mlakar kaže da je pčelarstvo seoska delatnost pa je odlazak u prirodu u pčelinjake prilika da se uživa u čistom vazduhu i pejsažima. Crnogorci se trude da vrate turiste iz Srbije, a Nacionalna turistička organizacija Crne Gore bila je zemlja partner na 39. Sajmu turizma u Beogradu. Direktorica Danica Danjević kaže da je Crna Gora bila partner na lanjskom Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu i da će to isto biti ponovo na sajamskoj priredbi u Novom Sadu u septembru. - Lane je od ukupnog broja turista četvrtina bilo iz Srbije,pa iz Rusije i onda iz zapadne Evrope. -Osim jadranske obale ,nudimo i zaleđe i sever Crne gore kao i pet nacionalnih parkova –rekla je Danjević.
Ko može da pobedi predrasude ovo leto može da provede na albanskoj obali Jonskog mora dugoj oko 450 kilometara.
Albanija je čulo se od više tur operatora u proteklih nekoliko godina napravila veliki pomak u podizanju turističke ponude izgradnjom hotela visoke kategorije u gradovima uz obalu poput Skadra, Valone, Drača, Sarande, Dureša…Svake godine broj turista raste pa sada turistička sezona u hotelima traje pet meseci umesto tri. Pansioni se kreću od 20 evra pa naviše, a boravak na obali Jonskog mora može se iskorisititi i za posete Tirani, arheološkom nalazišti Butrint, Apoloniji...
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Zlatibor je najposećenija sprpska desitinacija. Opština Čajetina lane je samo od turističkih taksi naplatila 52 miliona dinara.
– Prošle godine Zlatibor je imao više od 250.000 posetilaca i oko milion noćenja –kaže direktor Turističke organizacije Vladimir Živanović.-Broj turista se svake godine povećava i ne oseća se prezasićenost. Naprotiv Zlatibor je jedina planina koja za deset dana boravka može da ponudi deset izleta. Imamo goste iz Bosne, Crne Gore, ali sve više i iz Rusije i Nemačke. Nemcima je posebno interesantan naš kamp... –kazao je Vladimir Živanović.
Turistički poslenici nastoje da opet ožive poznato arheloško nalazište popularno pre više od četiri decenije “Lepenski vir” nadomak Gornjeg Milanovca.
- Imamo Centar za odmor “Lepenski vir” adaptiran pre pet godina gde gosti po razgledanju iskopina mogu da predahnu – kaže turistički vodič Nemalja Žurkić.- Za prenoćište treba otići do Donjeg Milanovca, što je petnaestak minuta vožnje, gde ima hotel sa tri zvezdice. Lepenskiv vir godišnje poseti oko 30. 000 gostiju ali moglo bi i više ako se u ponudu uvrste i druge znamenitosti iz okoline, Golubac, Đerdap, Rajkova pećina u Majdampeku.. –navodi turistički vodić Žurkić.
Zorka Delić
Krstarenje Nilom opet u modi
- Godišnje Indiju poseti stotinu do 150 turista , Kinu znatno više, oko 300, za Južnu Ameriku godišnje imamo po dve tri grupe od 25 do 30 turista. Trenutno nam je grupa turista u Zapadnoj Americi. Krstarenje Nilom se posle nekoliko godina kao destinacija vraća. Napravili smo novi program: Rusija – Gruzija, Jermenija - Azerbejyan - kaže Andrej Todorović iz “Kontikija”