Gazde neće lako pristati na veći minimalac
Već sledećeg meseca počeće „bitka” sindikalaca i poslodavaca oko novog minimalca, koji bi trebalo da važi od 1. januara naredne godine.
Državni funkcioneri najavili su povećanje minimalne cene rada, ne precizirajući o koliko većem minimalcu je reč, a to je dodatni razlog da ukrste argumente gazde i sindikalci, koji su, po pravilu, na suprotnim stranama i koji već dve-tri godine nisu u stanju da se ugaglase pa Vlada Srbije odlukom utvrđuje minimalnu zaradu za celu godinu.
Da će tako biti i ovoga puta već nagoveštava Unija poslodavaca Srbije, koja se uveliko sprema za razgovore narednog meseca jer u septembru treba da bude doneta odluka o novoj minimalnoj ceni rada. Da bi spremni dočekao pregovore, UPS je od svojih članova zatražio mišljenje u vezi s visinom minimalne cene rada za 2018. godinu, kao i mogućim rešenjima koja bi mogla uticati na značajnije povećanje minimalca.
Takođe, ukazuje UPS, poslodavci smatraju da treba menjati i tretman određenih beneficija zaposlenih jer ističu da trenutno sve beneficije imaju karakter zarade pa se na sve to plaćaju porezi i doprinosi. Uvođenjem olakšica u tom segmentu – a kao primer ističu neoporezivanje toplog obroka, regresa, poklona i nagrada u robi do određenog iznosa – oni bi se lakše i više opredeljivali da uvećaju plate zaposlenima, čime bi se i radnički socijalno-ekonomski status popravio. Gazde se zalažu i za to da se produži rok za uplatu PDV-a ili da se on plaća po naplati.
Članovi UPS-a sugestije i zaključke o tomešta je potrebno ispuniti da bi se povećao minimalac za 2018. godinu mogu slati i narednih dana, a početkom sledećeg meseca oni će biti predstavljeni svim zainteresovanim stranama, odnosno sindikatima i državi. UPS podseća i na to da je prošle godine, kada je država donela odluku da minimalna neto cena sata rada bude 130 dinara, iako se oni nisu slagali s tolikim povećanjem, bila prihvaćena njihova inicijativa da se tokom ove godine razmotre predlozi o smanjenju određenih troškova poslovanja poslodavaca, ali da to još uvek nije učinjeno.
Sindikati su prošle godine tražili da minimalna neto zarada po radnom satu ove godine bude 143,5 dinara, poslodavci predlagali 125, a Vlada Srbije na kraju „prelomila” da bude 130. Dakle, ustupke su morali da naprave i jedni i drugi učesnici socijalnog dijaloga. Već narednih dana znaće se koliko predlažu sindikati – a pominje se 150 dinara po radnom satu, a šta gazde nude – pominje se da neće pristatiti na više od 130 dinara ukoliko ne dobiju ono što traže. Biće da će opet Vlada Srbije morati da traži „sredinu”, koja će i jedne i druge naterati da odustanu od svojih zahteva
D. Mlađenović