Fond solidarnosti poslednja nada za plate
– Za deset godina postojanja Fonda solidarnosti, zahteva za isplatu zaostalih plata radnika u čijim preduzećima je
pokrenut stečajni postupak nikada nije bilo više nego na početku ove godine – tvrdi za „Dnevnik” direktor Fonda Jablan Obradović, dodajući da novca izdvojenog za ovu godinu neće biti dovoljno te da će se pred novom vladom Srbije odmah naći zahtev da se izdvoji dodatni novac da bi što više radnika dobilo minimalnu zaradu za poslednjih devet meseci pre pokretanja stečajnog postupka.
– Tokom prošle godine rešili smo 3.774 radnička zahteva i isplatili sve one koji su ispunjavali zakonske uslove za dobijanje novca iz Fonda solidarnosti. Uglavnom, u 99 odsto slučajeva, radilo se o pravu na isplatu neisplaćene zarade u poslednjih devet meseci pre otvaranja stečaja, mali broj se odnosio na otpremninu za penziju. Prošle godine smo rešili toliko zahteva, a 650 je bilo negativno, dok su svi ostali radnici dobili novac, što znači da smo isplatili više od 3.000 radnika i za to je utrošeno 520 miliona dinara. Tim radnicima, osim zaostalih devet plata, plaćeni su porezi i doprinosi i povezan radni staž za taj period onako kako im je to priznato od nadležnog privrednog suda – objašnjava Obradović. – U poslednja dva meseca 2015. godine stiglo je mnogo radničkih zahteva, i to iz preduzeća koja nisu mogla da se restrukturiraju po planu Vlade Srbije i otišla su u stečaj. Tada je bio nagli priliv zahteva, ali je njihovo rešavanje prešlo u ovu godinu. Trenutno imamo 4.500 zahteva koje treba da razmatramo, a očekujemo da će ih do kraja godine biti još više. Polovina od tih 4.500 je preneta iz prošle godine, ali još toliko je stiglo prvih meseci ove. Budžet Fonda solidarnosti za ovu godinu je nekih deset miliona veći od prošlogodišnjeg, odnosno 518 miliona dinara, i već sada je jasno da to neće biti dovoljno da bi se isplatili svi radnici koji su podneli zahtev, ako ispunjavaju uslove za nadoknadu devet minimalnih zarada.
Radnici preduzeća iz Vojvodine koja su otišla u stečaj upoznati su s pravima koja mogu ostvariti preko Fonda solidarnosti i, po rečima našeg sagovornika, od ukupnih svota koje su prethodnih godina dodeljivane, oko 40 odsto otišlo je na zahteve vojvođanskih radnika.
– Prošle godine je bilo znatno manje zahteva iz Vojvodine zbog toga što je u velikom broju firmi stečaj već završen i postupak prema radnicima s naše strane okončan i rešen. Sada nemamo veliki priliv zahteva iz Vojvodine kao iz drugih delova Srbije, jer su vojvođanski radnici uglavnom iskoristili svoje pravo ranije. Prošle godine rešenje je doneto za osam radnika „Jugoremedije” iz Zrenjanina, jednog iz „Neobusa” Novi Sad, isto toliko iz AD „Neon” Novi Sad i 90 iz AD „Igma” Vršac. Na rešavanje čekaju zahtevi velikog broja radnika iz Fabrike akumulatora iz Sombora, koja je u stečaju, a zahtevi su krenuli prošle godine i nastavili da stižu ove. Stigli su i zahtevi 50 radnika iz AD „Sloga” iz Kanjiže, zatim 80 radnika AD „Banat” Banatski Karlovac, radnika Fabrike nameštaja „ Šipad” iz Srbobrana, firmi iz Sremske Mitrovice.
Tu su zahtevi radnika „Dnevnika – Štamparije” i „Dnevnika – Novine i časopisi” Novi Sad – tu ima 36 zahteva za isplatu zaostalih zarada, ali, pošto stečaj još uvek nije u fazi da možemo dobiti odgogarajuće podatke stečajne uprave da bismo doneli rešenje, oni će morati da sačekaju. Ukoliko bi bio usvojen plan reorganizacije firme, tim novim pravnim aktom rešile bi se i te zaostale plate pa ti radnici ne bi ni bili u našoj nadležnosti. Vodimo računa o redosledu podnošenja zahteva i gledamo da prvo rešavamo najstarije pa tek onda one koji stižu kasnije da ne bismo napravili nepravdu prema bilo kojim radnicima – zaključuje Obradović.
LJ. Malešević
Tražiće se rebalans budžeta
Fond solidarnostinikada nije bio u situaciji u kojoj je ove godine, tvrdi Obradović, jer je broj zahteva toliko veliki da novca izdvojenog iz budžeta Srbije za isplatu nekog od zaostalog prava radnika, već sada je jasno, neće biti dovoljno.
– Imamo malo novca za isplatu radničkih potraživanja. Ukoliko ostane iznos iz budžeta koji nam je izdvojen za ovu godinu – 518 miliona –moraćemo ogroman broj zahteva iz ove godine preneti u narednu. Čekam formiranje vlade Srbije, kojoj ćemo odmah podneti zahtev za rebalans ne bismo li dobili dodatne pare da bismo mogli ispuniti zahteve radnika – ističe Obradović.