Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Direktori ne mogu biti stranački funkcioneri

28.02.2016. 21:04 13:33
Piše:

Nakon usvajanja Zakona o javnim preduzećima Dušan Bajatović, Milan Krkobabić i neki drugi direktori javnih preduzeća više neće moći da budu funkcioneri političkih stranaka

ukoliko žele i dalje da budu direktori. Naime, novi Zakon o javnim preduzećima propisuje da konkursom izabrani direktori ne mogu biti stranački funkcioneri, ali im nije zabranjeno da budu članovi neke političke strenke. Drugim rečima, mogu biti članovi partije, ali ne i aktivni u organima partije.

Zakonom su ukinuti upravni odbori, a pravila za izbor i odgovornost direktora i članova nadzornih odbora su pooštreni. Tako će budući direktori morati da imaju završene četvorogodišnje fakultete, pet godina iskustva na poslu koji zahteva ovakvo obrazovanje i tri godine iskustva u poslu kojim se bavi javno preduzeće kojim upravlja. Direktore će imenovati Vlada Srbije na četiri godine, a više nema zamenika direktora. Na konkursu se biraju i direktori javnih preduzeća čiji su osnivači autonomna pokrajina ili lokalna samouprava. U opisu rada budućih direktora je i odabir izvršnih direktora, kojih u preduzeću ne sme biti više od sedam. Ni izvršni direktor ne može imati zamenika, a uslov je da mora da bude zaposlen u preduzeću. Zakon predviđa i situacije u kojima će direktor biti razrešen pre nego što mu istekne mandat, a to je u slučaju, između ostalog, kada ne dostavi tromesečni izveštaj, ne ispuni planirane aktivnosti iz godišnjeg  poslovanja, utroši sredstva za određene namene iznad visine utvrđene programom, ne izvršava odluke nadzornog odbora.

Nadzorni odbor imaće pet članova i predsednika, a u pokrajini tri člana i predsednika. Što se obrazovanja i iskustva tiče, važe gotovo ista pravila kao i za direktora. Predsednik i članovi nadzornog odbora imaju pravo na odgovarajuću naknadu za svoj rad , a visinu naknade određivaće Vlada Srbije. Predsednika i članove imenuje Vlada na period od četiri godine, a jedan član nadzornog odbora mora biti iz reda zaposlenih, kao što mora postojati i jedan nezavisan član.

Osnivači javnih preduzeća dužni su da usklade osnivačka akta sa odredbama novog Zakona o javnim preduzećima u roku od šest meseci od njegovog stuupanja na snagu. Prema objašnjenju ministra privrede Željka Sertića, ovaj zakon uređuje rad 37 republičkih i 691 lokalnih javnih preduzeća. Sertić dodaje da nije moguće jednim zakonom prekinuti praksu da više od 700 javnih preduzeća iz godine u godinu prave gubitke od nekoliko desetina milijardi dinara godišnje.

- Ipak, ceo paket mera koji spovodimo više od godinu dana doneo je ozbiljne pomake. Uočili smo nepravilnosti u primeni prethodnog zakona i doneli odluku da se socijalna politika ne vodi više preko leđa javnih preduzeća. U 2013. godini gubici javnih preduzeća bili su 55 milijardi dinara, u 2014. smanjeni su na 42 milijarde. U 2014. smo imali više od 650 miliona evra, preko dva odsto BDP-a u dugovima koja su javna preduzeća napravila do tog momenta. Plan Ministarstva finansija i Vlade Srbije je da do 2018. taj dug bude smanjen na 0,5 gde bi javna preduzeća dobijala sredstva i garancije iz budžeta samo za investicione strateške projekte. U prethodnoj godini nijedno javno preduzeće nije dobilo pomoć za likvidnost i poslovanje – rekao je Sertić dodajući da će se u martu znati prošlogodišnji rad javnih preduzeća.

Zarad strože kontrole javnih preduzeća , napominje ministar, novi zakon je pooštrio uslove za izbor direktora i nadzornih odobra, čiji članovi će morati da budu licencirani. Po njemu to su ključni aspekti koji će omogućiti strožu kontrolu javnih preduzeća kojima je država dala određeni posao zbog čega je važna njihova profesionalizacija. Sertić tvrdi da će u ovoj godini biti novih izbora direktora, s obzirom da predstoji rok od šest meseci u kojem treba da počne primena novog Zakona o javnim preduzećima.

LJ. Malešević

Polovina čelnika vršioci dužnosti

Polovinom javnih preduzeća rukovode vršioci dužnosti. Koliko od 691. preduzeća na lokalu ima privremenog direktora ne zna se tačno, ali se zna da ih ima u 19 javnih preduzeća poput “ Srbijašuma”, “Skijališta”, “Transnafte”, “Stare planine” ili sva tri izdvojena preduzeća “Železnica Srbije”. Svi oni za godinu dana, uz primenu novog Zakona o javnim preduzećima, treba da dobiju stalnog direktora.

 

Piše:
Pošaljite komentar