Berzanska cena struje šeta od 70 do 150 evra
Ledeni talas, koji je poslednjih dana zahvatio područje Balkana i naše zemlje, doveo je do veće potrošnje, pa time i potražnje struje na tržištu električne energije
u regionu. To je dovelo do značajnog skoka veleprodajne cene električne energije pa je u jednom trenutku ona na berzi električne energije u Srbiji dostigla srednju dnevnu vrednost od 150 evra po megavat-satu, ali se potom spustila na oko 70 evra. Ipak, budući da se za naredne dane najavljuje nov ledeni talas, tržište je odmah odreagovalo pa će struja na berzi u Srbiji danas koštati 90 evra po megavat-satu.
Po rečima tehničkog direktora berze Dejana Stojčevskog, poslednjih nekoliko dana cena električne energije na berzi u Srbiji znatno je viša od proseka, što je i razumljivo jer je zimi veća potrošnja
– Organizovano tržište električne energije, berza, u svakom trenutku pokazuje odnos ponude i potražnje, a uobičajeno je da je tokom zime cena struje viša jer je i potrošnja viša – kaže Stojčevski. – Tako je srednja cena električne energije, zabeležena prošle godine od februara, kada je berza počela da radi, do decembra, u proseku bila oko 35 evra po megavat-satu. U drugoj sedmici ove godine cena se kretala između 55 i 65 evra, a 11. januara je dostigla prosečan dnevni maksimum od 150 evra u Srbiji, a oko 180 evra u Mađarskoj. Nakon toga cena je išla naniže i kretala se između 70 i 90 evra, a, uz najavu novog ledenog talasa, zabeležena današnja cena u Srbiji iznosi 92 evra po megavat-satu.
Za rast cene struje na berzi proteklih dana, ukazuje Stojčevski, ima više razloga.
– Osim izuzetno niskih temperature koje su prouzrokovale povećanje potrošnje, do rasta cene struje na berzi došlo je i zbog nepovoljne hiodrološke situacije u celom regionu, ali i zbog nedovoljno prekogrničnih prenosnih kapaciteta za uvoz struje iz zemalja gde je ona jeftinija nego u Srbiji, poput Nemačke i Rumunije – kaže Stojčevski.
Dakle, struja jeste značajno poskupela na veleprodajnom tržištu, a očekuje se da cena i narednih dana bude viša od proseka, ali potrošači u Srbiji ne teba da brinu da će to uticati na njihove račune. Naime, promene cene struje na berzi ni na koji način se ne odražavaju na onu koju plaćaju potrošači u Srbiji koji su na regulisanom snadbevanju.
– Cena struje za krajnje korisnike u našoj zemlji, bilo da je reč o regulisanom snabdevanju ili na tržištu, zavisi od one definisane u ugovoru ili koju je odobrila Agencija za energetiku, a ne od cene na veleprodajnom tržištu, a to je rizik koji na sebe preuzimaju snadebavači električnom enegrijom – kaže Stojčevski.
D. Mlađenović
Veleprodajna i regulisana cena
Cena megavat-sata koju plaćaju potrošači koji su na regulisanom snabdevanju je oko 65 evra, a u nju je uračnat i pristup sistemu, stavka za obnovoljive izvore energije, akciza i porez na dodatu vrednost.
Cena električne energije na berzi je veleprodajna cena po kojoj električnu energiju kupuju snabdevači, odnosno oni koji struju prodaju dalje, velesnadbevači i proizvođači struje. Istovremeno, to je i cena koja važi za krajnje kupce – veliku industriju, ali za sada na našem tržištu takvih potrošača još nema.