Povratak kikindskog crepa na tržište 16 država
Nadzorni odbor „Toze Markovića” odlučio je da se potpiše ugovor s firmom „Bedeski“ iz Italije, jednim od najpoznatijih proizvođača opreme za proizvodnju crepa, za instaliranje nove linije za proizvodnju crepa vredne 1,5 milion evra.
U kikindskoj fabrici za proizvodnju građevinskog materijala „Toza Marković” DOO nepunu godinu od izlaska iz stečaja, kada je dvotrećinski vlasnik postalo JP „Srbijagas” i započeta realizacija usvojenog plana reorganizacije, uposleno je 625 radnika, od kojih 200 na neodređeno, a uz povratak na tržišta 16 zemalja u okruženju, krenulo se i u ulaganja u modernizaciju proizvodnje keramičkih pločica i crepa. Međutim, osim pozitivnog poslovanja koje fabrika sada ostvaruje, plaćanje dugova iz vremena loše privatizacije koji uskoro dospevaju, predstavlja dodatni najteži ispit.
Nadzorni odbor „Toze Markovića” odlučio je da se potpiše ugovor s firmom „Bedeski“ iz Italije, jednim od najpoznatijih proizvođača opreme za proizvodnju crepa, za instaliranje nove linije za proizvodnju crepa vredne 1,5 milion evra.
Direktor „Toze Markovića” Vladimir Ilić izjavio je da će se tim ulaganjem dobiti dve nove prese i novi kalupi za proizvodnju crepa većeg formata, a planirana je i reparacija vagona koji su na ivici tehnološke upotrebljivosti. Ilić je dodao da nova oprema treba da bude instalirana do kraja ove godine, probna proizvodnja uslediće u prva dva meseca, a da će se novi artikli iz pogona kikindske fabrike na tržištu naći u martu 2018.
Uposleno 625 radnika, od kojih 200 na neodređeno vreme
Od izlaska iz stečaja, u „Tozi Markoviću” u pogonu su dve linije za proizvodnju crepa i dve za keramičke pločice. Sredinom marta ove godine pokrenuta je nova linija za digitalnu štampu pločica i uz tu investiciju, vrednu 450.000 evra, kikindska fabrika je, po Ilićevim rečima, sada u grupi najopremljenijih proizvođača keramičkih pločica u regionu.
Izlaskom iz stečaja i otvaranjem novog poglavlja u poslovanju kikindskog giganta industrije građevinskog materijala, predviđen je grejs-period od godine za vraćanje dugova nastalih u periodu katastrofalno loše privatizacije. „Toza Marković” bi od jeseni trebalo da počne izvršavanje finansijske obaveze predviđene planom reorganizacije fabrike – vraćanje duga vrednog 25 miliona evra, koji bi trebalo da se izmiri za deset godina, tako da godišnja obaveza iznosi 2,5 miliona evra. Predviđeno je da se obaveze izmiruju u ratama kvartalno, pri čemu prva dospeva za plaćanje krajem oktobra.
Direktor Vladimir Ilić smatra da će upravo to biti polaganje pravog ispita i dokazivanja mogućnosti da li fabrika može opstati na tržištu uz ozbiljne obaveze koje ima jer je loše i nedomaćinsko poslovanje prethodnog vlasnika, beogradske firme ITH, dovelo „Tozu Markovića” do ruba propasti a opstanak fabrike u pitanje.
Menayment „Toze Markovića” smatra da bi bilo dobro da se grejs-period produži još pola godine do godinu da bi se došlo do maksimalno projektovanih kapaciteta. Ilić najavljuje da će naredni peirod biti posvećen pregovorima s većinskim vlasnikom, JP „Srbijagas” i Vladom Srbije, s jedne strane, i bankarima, s druge. Osim produženja grejs-perioda, s bankama se želi pregovarati i o kamatama jer, kako ukazuje direktor Ilić, glavnica duga koji pritiska „Tozu Markovića” višestruko je okamaćena.
M. Mitrović
Proizvodnja pločica
„Prvi put nakon deset godina imamo sopstvenu proizvodnju pločica i nakon dva meseca rada prodali smo 200.000 kvadrata, što je dobar uspeh“, ukazao je direktor Ilić.“U proizvodnji crepa 95 odsto je prva klasa, kako je bilo u najboljim danima fabrike.
U ovoj godini u pogonima „Toze Markovića” planirana je proizvodnja 32 miliona komada crepa, što je deset odsto više nego lane, dok će produkcija keramičkih pločica, uz uvećanje od 50 odsto, premašiti dva miliona kvadrata.“