Makroekonomske analize i trendovi: Oživeli industrijska proizvodnja, izvoz...
Ukupna industrijska proizvodnja u Srbiji, posebno prerađivačka, oživela je u februaru, a registrovane su i povoljnije tendencije vezane za robnu razmenu s inostranstvom, poručili su juče ekonomisti na predstavljanju 291. broja časopisa „Makroekonomske analize i trendovi” (MAT).
„Februar je doneo preokret u smislu oživljavanja industrijske proizvodnje nakon dva-tri loša meseca, a naročito je porasla prerađivačka industrija, što je veoma dobro“, ocenio je saradnik MAT-a Ivan Nikolić na konferenciji za novinare.
„Porast prerađivačke industrije su najviše izneli prehrambena industrija i proizvodnja naftnih derivata. Izvoz je opet u dvocifrenom rastu, što je dobro, a uvoz je pokriven izvozom sa 74,1 odsto. Porast izvoza je registrovan u isto vreme kada su naši glavni spoljnotrgovinski partneri – Nemačka i Italija – zabeležili loše rezultate, što je signal da se stvari u EU ne popravljaju, budući da već dugo ima ozbiljne probleme.“
U vezi s postignutom makroekonomskom stabilnošću, Nikolić kaže da u toj oblasti u februaru nije bilo promena – inflacija je potpuno u granicama cilja, a u prva dva meseca zabeležen je i 25 milijardi dinara bolji fiskalni suficit nego što je planirano.
Saradnik MAT-a Stojan Stamenković kaže da je u februaru došlo do međugodišnjeg rasta industrijske proizvodnje od 2,4 odsto, dok je proizvodnja prerađivačke industrije povećana 3,8 odsto.
„Dinamiku u narednom periodu podstiče potrošnja i, donekle, izvoz, ali još uvek nema potrebne dinamike domaćih investicija, a moguće je da će delovati i neki ograničavajući faktori, kao što su privredna dinamika u EU, kvote na uvoz čelika, itd...“, kazao je on.
Dodao je i da beležimo zapažen porast direktnih stranih investicija i da je ubrzan rast zarada, ali da je u narednom periodu ključno ubrzavanje rasta investicija, a ne potrošnje.
E. D.