Globalne akcije blizu rekordnih nivoa na početku nedelje
TOKIO: Globalne akcije zadržale su se danas blizu rekordnih nivoa, dok prinosi na američke obveznice osciliraju oko tromesečnog miniumuma pošto investitori očekuju da će se Federalne rezerve držati svoje mantre o labavoj monetaroj politici na zasedanju kasnije ove nedelje.
Japanski indeks Nikei porastao je za 0,7 posto, a najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija MSCI, bez japanskih, spustio se za 0,2 procenta, izveštava Rojters.
Investiciona aktivnost na najvećim tržištima kapitala u azijsko-pacifičkom regionu, u Kini, Hong Kongu i Australiji, bila je ograničena jer su berze bile zatvorene zbog tamošnjih praznika.
Generalno, na tržištima vlada pozitivno raspoloženje zbog perspektive ubrzanog ekonomskog oporavka od pandemije koronavirusa i predviđanja da će američke Federalne rezerve (FED) nastaviti da vode labavu monetarnu politiku.
Svetski indeks cena akcija MSCI, američki S&P 500 i panevropski indeks STOKS 600 zaključeni su u petak na rekordnim nivoima.
Evropski indeks fjučersa EuroSTOKS 50 jutros je porastao za 0,2 odsto, dok je na Vol Strutu terminski ineks S&P 500 napredovao za 0,1 procenat.
Akcije jačaju i pored toga što su američki podaci o inflaciji, objavljeni u četvrtak, premašili prognoze tržišta i što troškovi proizvodnje u Kini rastu, pošto investitori smatraju da je kretanje oba ta pokazatelja privremenog karaktera i da se njima može upravljati.
Obimna likvidna sredstva se i dalje usmeravaju na kupovinu obveznica, pri čemu prinos na desetogodišne američke državne hartije od vrednosti iznosi 1,4602 posto uoči sastanka FED-a ove nedelje, nakon što je u petak pao na najniži nivo od 1,428 odsto.
Špekulanti takođe povećavaju duge pozicije prema američkom dugu, a njihove neto duge pozicije na terminskom tržištu američkih obveznica dostižu najviši nivo od oktobra 2017. godine, prema podacima finansijskog nadzornog tela u SAD.
Na valutnim tržištima je evro oslabio pošto Evropska centralna banka prošle nedelje nije pokazala spremnost da smanji program podsticaja.
Jedinstvena valuta evrozone trgovala se jutros po ceni od 1,2099 dolara, nakon što se u petak spustila na jednomesečni minimum od 1,2093 dolara.
Jen je zabeležio neznatno pomeranje i drži se na nivou od 109,72 jena za dolar. Britanska funta se trguje za 1,4108 dolara, što je blizu najnižeg nivoa u proteklih mesec dana, uoči današnjeg obraćanja britanskog premijera Borisa Džonsona o tome da li će 21. juna biti nastavljeno ukidanje korona mera ograničenja kako je ranije bilo planirano.
Britanski tabloid San je u petak izvestio da je Džonson spreman da pomeri ukidanje lokdauna na 19. jul.
Istovemeno, na tržištima energenata cene nafte su se održale na višegodišnjim maksimumima, usled poboljšanih izgleda svetske potražnje za gorivom.
Fjučersi nafte Bbrent su porasli za 0,5 odsto na 73,07 dolara po barelu, što je njihov najviši nivo od maja 2019, a u istom procentu su ojačali i fjučersi američke WTI sirove nafte na 71,32 dolara za barel, na najviši nivo od oktobra 2018.
Na kripto berzama, bitkoin je nastavo uzlazni trend započet tokom vikenda, posle tvita Ilona Maska da bi "Tesla" mogao ponovo da dozvoli kupovinu vozila za bitkoine. Prema poslednjim raspoliživim podacima, cena bitkoina iznosi 39.267 dolara po jednom novčiću.