Antić: Tržište gasa otvoreno za sve
Ministar energetike i rudarstva Aleksandar Antić istakao je danas da je tržište gasa Srbije već otvoreno i da na njemu mogu svi da učestvuju koji ponude dovoljne količine
i dobru cenu.
Odgovarajući na pitanja novinara da li ulazak Ssel gasa može da ugrozi odnose sa Rusijom, Antić je prilikom obilaska podzemnog skladišta gasa u Banatskom dvoru istakao da se ne radi o političkoj temi, već da je snabdevanje energentima tržišna utakmica.
Antić je ukazao da ćemo imati uskoro deo Srbijagasa koji će se baviti transportom gasa, te će biti moguće zakupiti kapacitete.
Takođe je podsetio da veliki potrošači imaju obavezu da raspišu tender za nabavku gasa i da može da se prijavi svako ko može da ponudi dovoljne količine gasa.
„Već sada imamo uslove koje omogućavaju svima da učestvuju na tržištu gasa i tenderima za nabavku gasa. Ako izađe sa dobrom cenom svako može da učestvuje i pobedi Srbijagas“, poručio je on.
Antić je istakao da je otvoren tender za snabdevanje beogradskih elektrana, na koji može da se javi svaki trgovac i preduzeće koje se bavi gasom i konkuriše sa količinama i dobrom cenom gasa, a radi se o značajnom poslu, jer je reč o 300 miliona kubnih metara na godišnjem nivou.
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović istakao je da je zakon u Srbiji, u vezi trzišta gasa, potpuno liberalan.
Međutim, kako je konstatovao, još se nije niko ozbiljan pojavio na srpskom tržištu sa ozbiljnim količinama gasa.
On je ukazao da postoji strateško partnerstvo Srbijagasa i Gasproma, ali da svako ko može da garantuje isporuke može da se obrati i dobije transportne kapacitete da radi na srpskom tržištu.
S tim u vezi je podvukao da nema razloga za suspenziju energetskog sporazuma sa Rusijom, posebno naglasivši da je Srbija sa ruske strane imala uvek fleksibilne isporuke gasa, iako to ne predviđa ugovor, kao i da Rusi u svakom trenutku garantuju isporuku ovog energenta.
„Nikada nisu naplaćivali penale na nepovučene količine gasa, a i kada povlačimo veće količine, one se naplaćuju po istim cenama kao u ugovoru. Takve uslove niko nema u Evropi“, podvukao je Bajatović.
On je istakao da je Srbija bazične ugovore sa Rusima toliko popravili komercijalnim razgovorima da, na primer, skladišta u Banatskom dvoru, umesto da su 100 odsto ruski, koristimo pola-pola.
(Tanjug)