„Tarket” u reorganizaciji, „Majevica” u privatizaciju...
ako su na fabričkim kapijama lanci i katanci, ako se kompanije ne razvijaju, a tako je i u Bačkoj Palanci. Zbog toga u tom delu bačkog priobalja Dunava svi s pažnjom prate procese koji se dešavaju u najuspešnijoj ovdašnjoj fabrici, kompaniji „Tarket“, koja zapošljava najviše radnika, ali i fabrici poljoprivrednih mašina „Majevica“. I dok proizvođači podnih obloga rade uspešno, metalci čekaju da im krene. „Tarket“ je pre nekoliko meseci otpočeo reorganizaciju, a „Majevicu“, koja je godinama bila u restrukturiranju i faktički je državna firma, ovih dana čeka privatizacija.
Generalni direktor komapnije „Tarket“ d. o. o. Miroslav Okuka je, u intervjuu koji je dao ovdašnjim medijima, izneo niz podataka koji govore o sadašnjem trenutku te velike fabrike i, što je bitnije, planovima, odnosno stvaranju preduslova za dalji razvoj. „Tarket“ je istaknuti poslodavac u Srbiji s gotovo 1.250 zaposlenih u pet entiteta.
– Najavljena reorganizacija podrazumeva spajanje proizvodnih entiteta „Sintelon“ d. o. o. i „Sintelon“ r. s. u „Tarket“ d. o. o. – rekao je Okuka. – Tri proizvodna entiteta biće spojena u jednu celinu, u okviru koje će dodatna pažnja biti posvećena tržištu i daljem unapređenju prodaje i našem tržišnom nastupu. Taj proces ne predstavlja novinu jer je kompanija i tokom dosadašnje istorije imala sličnu organizaciju. Ključni prioritet je pravovremeno prepoznavanje trendova na tržištu i prilagođavanje okruženju. Tako su tekstilni biznisi izdvojeni u posebne celine jer su u toj formi organizacije pregovarana strateška partnerstva. Sada se proizvodni entiteti integrišu u jedno preduzeće „Tarket“ d. o. o., koje će formalno-pravno početi rad početkom 2017. godine.
Ovde ističu da se u reorganizaciju ušlo zbog ključnog cilja, a to je očuvanje i dalje jačanje dugoročnog uspešnog poslovnog sistema koji obezbeđuje vrhunska rešenja podnih obloga za klijente iz celog sveta. Dodaju da reorganizacija, odnosno integracija proizvodnih procesa, neminovno mora imati i dupliranje pojedinih pozicija. U saradnji sa sindikatom traže se najbolja rešenja za zaposlene, najpre u okviru same kompanije. Neki će dobiti nove poslove, a za jednu manju grupu (spominje se njih dvadesetak), pre svega u administarciji, rešenje se ne može pronaći u okviru sistema.
– Za one kolege za koje u tom procesu nisu pronađena druga rešenja, kao i do sada u sličnim okolnostima, biće isplaćene stimulativne otpremnine – objašnjava, između ostalog, Okuka. – Zahvaljujući podršci i razumevanju menadžmenta, kao i naših akcionara, obezbeđeni su uslovi za odlazak iz firme koji su dosta povoljniji u odnosu na važeću zakonsku regulativu u našoj zemlji.
Metalci „Majevice“, koja je nekada je zapošljavala i 1.500 radnika, a sada ih je ostalo oko 200, čekaju novog gazdu. Godinama se spominje stari poslovni partner iz Rusije, kada je reč o proizvodnji poljoprivrednih mašina. Međutim, prodaja je nekoliko puta odlagana, a navodnom država ovih dana treba konačno da proda tu kompaniju. Teško je poverovati, ukoliko novi gazda želi da nastavi proizvodnju, da će biti novih otpuštanja, odnosno otpremnina. Svi se nadaju da će „Majevica“ ponovo početki da zapošljava jer različitih profila metalaca ima i na ovdašnjem tržištu rada, a ovde radi i Tehnička škola koja školuje buduće majstore metala.
I dok za budućnost „Tarketa“ gotovo niko nije zabrinut, ima fabrika, ali i onih koje su zakatančene, koje bi mogle krenuti napred, ili ponovo pokrenuti proizvodnju. Ovde su uspešno, osim „Tarketa“, nosioci razvoja, stvaranja dobiti i zapošljavanja „Nektar“, pa renomirani proizvođač piva „Karlsberg“ u Čelarevu i najveći proizvođač pivskog slada u Srbiji bačkopalanački „Sufle“ s pedesetak zaposlenih.
M. Sudžum
Šansa za „Merkur”...
Predsednik bačkopalančake opštine Branislav Šušnica nedavno je izjavio da ima šanse da u fabričkim halama „Merkura“, koji je svojevremeno kupila opština, ponovo počne nešto da se dešava. Takođe, značajne svote ulažu se u završetak industrijske zone između Gajdobre i Nove Gajdobre, u Bačkoj Palanci traže odgovarajuće lokacije i rešenja da se osposobi zemljište koje bi se ponudilo potencijalnim investitorima jer ovde dugo nije nikla nova fabrika. Sva ta dešavanja budno prate najviše nezaposleni, ali i oni koji imaju radno mesto, mada je to bitno i za penzionere jer boljeg života i penzija teško da će biti bez novih fabrika i zapošljavanja. Zbog toga je Šušnica pre 100 dana, otkako je postao predsednik opštine s oko 55.000 stanovnika, naglasio da je razvoj privrede prioritet nad prioritetima.