Završen projekat resocijalizacije, edukacije i prekvalifikacije bivših štićenika „Zemlje živih”
Nekadašnji štićenici terapijskih zajednica „Zemlja živih”, od septembra prošle godine bili su deo projekta „REP - resocijalizacija, edukacija, prekvalifikacija” Udruženja „Život kao inspiracija”, u okviru kojeg su prošli obuke za organizaciju vremena, pisanje projekata, radne biografije i motivacionog pisma, a neki i kurseve ronjenja i zavarivanja.
Projekat je završen, i juče su saradnici koji su na njemu radili, svoje ideje i postignuća predstavili đacima Računarske gimnazije „Smart” u Novom Sadu.
„Prvenstveno radimo na resocijalizaciji bivših štićenika, jer se oni u zajednici „Zemlja živih” leče, a mi pokušavamo da ih osnažimo za vreme kad izađu, da im pomognemo da se lakše snađu“, kaže kooridnatorka projekta Ljiljana Maširević.
„Ministarstvo omladine i sporta nas je podržalo i ove godine. Organizovali smo kurseve, sa ciljem da učesnicima pružimo znanja i veštine, koje im mogu biti važni prilikom traženja posla i hvatanja koraka u životu.“
Grupe su odlično popunjene. Međutim, najmanje polaznika je bilo, u skladu sa resursima, na ronjenju i varenju.
„Ove obuke su zasnovane isključivo na praktičnim veštinama. Teorijski deo smo sveli na minimum, te su učesnici odmah dobili alate u ruke“, kaže Maširević.
„Do sad smo sprovodili obuke za pisanje radne biografije i motivacionog pisma, kao i biznis plana, a ove godine smo odlučili da malo i promenimo koncept projekta, da u cilju inkluzije, polaznike približimo stanovništvu, izađemo iz uobičajenog okvira i fokusiramo se na one štićenike koji su već prošli program „Zemlje živih”.“
Na jučerašnjoj prezentaciji nije bilo onih koji su pohađali obuke, a đacima Gimnazije “Smart” predstavili su se neki od saradnika na projektu, edukatori, koji su govorili i o svojim iskustvima u radu sa bivšim zavisnicima.
„Mislim da su se svi učesnici dobro uklopili i da su svemu tome lepo pristupili. Da nisam znao njihovu istoriju, ne bih ni pretpostavio da su nekad bili zavisnici“, kaže edukator i asistent na ronilačkom kursu Milan Njegomir iz Društva podvodnih aktivnosti Sombor.
„U Novom Sadu sam imao tri polaznika obuke, a u Somboru jednog. Za ronjenje su najbitniji zdravstvena i psiho-fizička spremnost. Za mene je ronjenje nešto između sporta i hobija, kojem se vredi posvetiti.“
L. Radlovački