Zaboravni studenti privremeno ostaju bez porodične penzije
Studentima – korisnicima porodične penzije ostalo je još dve nedelje, do 31. oktobra, da filijalama Fonda PIO nadležnim prema mestu stanovanja, dostave potvrdu o redovnom studiranju, da bi redovna isplata penzije bila nastavljena.
To pravo, inače, studenti imaju do navršene 26. godine života.
U slučaju da to ne učine u predviđenom roku, preti im mogućnost privremene obustave penzije. U izmenjenom i dopunjenom Zakonu o PIO, koji je nedavno stupio na snagu, posebnim članom precizirano je šta će se dogoditi u slučaju da učenici i studenti – korisnici porodične penzije ne dostave potvrde o upisu, kao i šta će biti s penzionerima koji blagovremeno ne dostavljaju uverenje o životu.
Naime, u članu 15 Zakona o izmenama i dopunama Zakona o PIO, navedeno je da korisniku koji blagovremeno ne dostavi uverenje o životu, ovlašćenje, potvrdu o školovanju ili obaveštenje o promeni podataka koji se ne mogu pribaviti ili proveriti po složbenoj dužnosti, a koji su od uticaja na pravo iz PIO, obustavlja se isplata dospelih mesečnih iznosa penzija, odnosno novčanih naknada. Dospeli mesečni iznosi penzija ili novčanih naknada, precizirano je u tom članu, koji nisu mogli biti isplaćeni zbog toga što korisnici nisu blagovremeno ispunili svoju obavezu, naknadno će se isplatiti najviše za 12 meseci unazad, računajući od dana kada korisnik podnese zahtev za isplatu, odnosno dostavi uverenje koja su od njega tražena.
Inače, Zakon o PIO ne pravi razliku između redovnog i vanrednog studiranja, tako da potvrdu o redovnom upisu studentske godine dostavljaju i buyetski i samofinansirajući studenti. Takođe, priznaju se i potvrde o studiranju na privatnim fakultetima koji imaju akreditacije od Ministarstva prosvete Srbije.
Za studente iz Srbije koji se školuju u inostranstvu potvrde s inostranih fakulteta treba dostaviti uz prevod ovlašćenog sudskog tumača. Naime, autentičnost školskih potvrda iz inostranstva često se ne potvrđuje onako kako je kod nas uobičajeno – pečatom – već elektronskim potpisom, kodom ili internet adresom za neposrednu verifikaciju na stranici samog fakulteta. Zato studenti – korisnici porodične penzije moraju da potvrdu koja je izdata na jeziku države u kojoj studiraju odnesu kod ovlašćenog sudskog tumača na prevod na srpski jezik i tek onda je dostave Fondu PIO.
Iz Fonda PIO Srbije podsetili su i učenike ili studente koji koriste porodične penzije neke od drugih država na to da takođe imaju obavezu da im dostave potvrde o redovnom školovanju, odnosno studiranju, ukoliko je to pravnim propisima druge države propisano.
Ljubinka Malešević