Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ZABELEŽENI SPORADIČNI SLUČAJEVI ŠUGE, ALI EPIDEMIJE NEMA Gust smeštaj i loša higijena okidači za ovu kožnu bolest

27.10.2023. 08:57 09:34
Piše:
Izvor: pixabay.com

U nekim školama u državi pojavili su se slučajevi šuge, ali u vojvođanskim školama ove godine nije prijavljena nijedna epidemija šuge, kažu u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje Vojvodine.

- Sporadični slučajevi šuge se povremeno dijagnostikuju, ali ova bolest ne podleže obaveznom prijavljivanju pojedinačnih slučajeva, već se prijavljuju samo epidemije, zbog čega ne raspolažemo podacima o broju pojedinačnih slučajeva – napominju u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti.

Kako objašnjavaju, šuga je parazitarno oboljenje kože uzrokovano šugarcem. Bolest se širi direktnim i indirektnim kontaktom, posebno u uslovima gustog smeštaja i loše higijene.

- Prvi znaci oboljenja se javljaju posle četiri do šest sedmica od infestacije, dok se kod osoba koje su već imale šugu prvi znaci javljaju već nakon jednog do tri dana. Glavni simptomi su svrab i pojava tipične ospe na koži. Promene se javljaju u predelu  korena prstiju, zglobovima ručja i laktova, u pazuhu, predelu pojasa, na nogama i spoljnim genitalijama muškaraca, a na bradavicama i predelu stomaka i donjem delu butina kod žena. Prvi se javlja svrab koji je najizraženiji u prvoj polovini noći. Dijagnoza šuge se postavlja od strane dermatologa, na osnovu kliničkog pregleda i mikroskopskog pregleda kože – objašnjavaju u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti.


Bolest se širi u kolektivima

Ova bolest se češće registruje među stanovništvom koje živi u uslovima loše higijene, kao i u kolektivima, poput ustanova socijalne zaštite, predškolskim i školskim kolektivima, stacionarima, domovima za smeštaj, prihvatilištima, migrantskim centrima. Naime, uslovi kao što je gust smeštaj pogoduju širenju šuge u kolektivu.


Najčešće posledice su infekcije kože obzirom da se intenzivnim češanjem unose bakterije koje izazivaju gnojne infekcije.

- Šuga se sprečava izbegavanjem direktnog kontakta (kože na kožu) sa zaraženom osobom ili sa njenom odećom ili posteljinom. Lečenje šuge se obično preporučuje članovima istog domaćinstva, posebno onima koji su imali produženi direktni kontakt (koža na kožu). Ključno je da se osobe sa kožnim promenama praćenim svrabom odmah jave lekaru radi pravovremenog lečenja – napominju u Centru.

Deca kod kojih je postavljena dijanoza šuge, isključuju se iz škole ili vrtića sve vreme dok traje terapija i jedan dan po završetku lečenja. Radi sprečavanja nastanka ovakve i drugih sličnih zaraznih bolesti u kolektivima je preporučeno redovno sprovođenje mera opšte i lične higijene u čemu školske uprave imaju ranije data uputstva.

- Epidemije šuge se povremeno javljaju u nehigijenskim naseljima i teško se suzbijaju, jer je ova bolest veoma zarazna pa je potrebno striktno pridržavanje uputstava koja se daju zaraženim osobama. Pojedinačna infestacija je neuobičajena. Zbog toga je potrebno preduzimanje profilaktičkog lečenja lica koja su bila u kontaktu sa obolelom osobom, a članovi porodice i kolektiva koji imaju sumnjiv osip treba da se jave lekaru – upozoravaju lekari Centra za kontrolu i prevenciju bolesti

Napominju da su zarazne bolesti koje se lako šire u kolektivima i respiratorne infekcije uključujući ovčje boginje, grip, gnojne angine, šarlah i druge bolesti. Obzirom da se ove infekcije uglavnom šire kapljično i aerogeno u uslovima gustog smeštaja i među decom koja nemaju imunitet, teško se preveniraju pa se preporučuju mere kao što su razređenje smeštaja, često provetravanje, neprimanje i isključenje bolesne dece iz kolektiva, pooštrena opšta higijena prostora uključujući dezinfekciju.

- Većina respiratornih infekcija se češće registruju u hladnim zimskim mesecima i tokom ranog proleća – podsećaju u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti.

LJ. Petrović

Autor:
Pošaljite komentar
ŠUGA I VAŠKE U ŠKOLAMA U SRBIJI Šire se lako, a EVO ŠTA da radite protiv ovog UŽASA

ŠUGA I VAŠKE U ŠKOLAMA U SRBIJI Šire se lako, a EVO ŠTA da radite protiv ovog UŽASA

24.10.2023. 09:07 09:26
ŠUGA STIGLA MEĐU OSNOVCE Uznemirenim roditeljima stiglo DETALJNO UPUTSTVO nadležnih kako bi se SPREČILO ŠIRENJE ZARAZE

ŠUGA STIGLA MEĐU OSNOVCE Uznemirenim roditeljima stiglo DETALJNO UPUTSTVO nadležnih kako bi se SPREČILO ŠIRENJE ZARAZE

21.10.2023. 14:31 14:35