Za predsednika SANU predložen akademik Vladimir Kostić
Bliže se izbori za čelnike Srpske akademija nauka i umetnosti i pripreme su punom jeku. Tako je na održanom sastanku Izborna komisija za izbor časnika SANU: predsednika, dva potpredsednika i generalnog sekretara, i konstituisanje Predsedništva SANU konstatovala da su do srede, 13. marta ove godine, stigli validni predlozi za izbor sledećih časnika SANU.
Za predsednika SANU predložen je akademik Vladimir S. Kostić, za potpredsednika SANU od reda članova Odeljenja za matematiku, fiziku i geo-nauke, Odeljenja hemijskih i bioloških nauka, Odeljenja tehničkih nauka i Odeljenja medicinskih nauka predložen je akademik Zoran V. Popović, za potpredsednika SANU od reda članova Odeljenja jezika i književnosti, Odeljenja društvenih nauka, Odeljenja istorijskih nauka i Odeljenja likovne i muzičke umetnosti predložen je akademik Ljubomir Maksimović. Za generalnog sekretara SANU predložen je akademik Marko Anđelković.
Izborna skupština biće održana 4. aprila u 11 sati.
Vladimir S. Kostić je 9. novembra prošle godine bio zvanično ponudio ostavku na mesto predsednika SANU. On je tada zamolio odeljenja da se u što kraćem roku izjasne u vezi s ponuđenom ostavkom. Sekretari su upoznali članove odeljenja s ponuđenom ostavkom, a odeljenja su se na sastancima izjasnila s tim u vezi.
Kostić je tada rekao su mu aktuelnim izborom, na kraju Izborne skupštine SANU, članovi poslali jasnu poruku:
„Radi se o činjenici da imamo potpuno drugačija shvatanja o ugroženosti Akademije, njenog mesta i njene budućnosti. U tom smislu biće mi veliko zadovoljstvo da otvorim politički prostor da na moje mesto dođe čovek kome ćete više verovati i koji će uspešnije voditi Akademiju“, rekao je Kostić nakon što su saopšteni rezultati glasanja za nove dopisne, redovne i inostrane članove.
Već 16. novembra saopšteno je da većina članova SANU nije prihvatila ostavku koju je ponudio predsednik Vladimir S. Kostić. Takođe, tokom izjašnjavanja po odeljenjima iznet je zahtev da on nastavi rad na funkciji predsednika.
„Uz punu podršku Izvršnog odbora, predsednik SANU se, uvažavajući mišljenje svojih kolega, povinovao njihovom stavu i nastaviće svoj rad, uz nadu da je tako velika većina koja je iza ovog stava stala, delom i znak podrške dosadašnjem radu“, navedeno je tada u saopštenju Izvršnog odbora SANU.
Dva ogranka i Centar za naučnoistraživački rad
Srpska akademija nauka i umetnosti pod svojim okriljem ima Ogranak u Novom Sadu i Ogranak u Nišu. Vojvođanska akademija nauka i umetnosti osnovana je 1979. godine, a 1992. ušla je u sastav Srpske akademije nauka i umetnosti kao Ogranak u Novom Sadu. Raniji Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Nišu, nakon jednogodišnjeg rada Komisije, prerasta 16. septembra 2016. u Ogranak SANU u Nišu. Srpska akademija nauka i umetnosti pod svojim okriljem ima Centar za naučnoistraživački rad u Kragujevcu, osnovan u saradnji s Univerzitetom u Kragujevcu.
Srpska akademija nauka i umetnosti trenutno ima 128 članova (92 redovna i 36 dopisnih), i po broju akademika na 100.000 stanovnika Srbija na poslednjem je mestu u regionu. Najbrojnija su odeljenja medicinskih nauka i za matematiku, fiziku i geo-nauke sa po 24 člana, a najmanji broj članova, svega šest, ima Odeljenje društvenih nauka. Zbog te velike neravnomernosti, u broju članova među odeljenjima prošle godine je izmenjen Statut SANU i ograničen broj članova po odeljenju na 25.
Članove SANU bira Skupština, dok redovne članove biraju redovni članovi, a ostale članove biraju redovni i dopisni članovi. Izbor novih članova obavlja se svake treće godine. Prema Zakonu o SANU, predloge za izbor redovnih i dopisnih članova mogu davati ogranci, odeljenja i odbori Srpske akademija nauka i umetnosti, tri člana SANU, senati univerziteta, nastavno-naučna, odnosno nastavno-umetnička veća fakulteta odnosno umetničkih akademija, nastavno-naučna veća visokih vojnih škola, naučna veća instituta i najviši organi upravljanja naučnih društava i udruženja umetnika. Na Izbornoj skupštini razmatraju se samo predlozi koji dobiju dvotrećinsku podršku odeljenja. Ukoliko neki od predloga dobije natpolovičnu podršku članova odeljenja, takav predlog se stavlja na glasanje na Izbornoj skupštini SANU, ali se ti kandidati zabeleženi bez podrške odeljenja, kažu pravila SANU.
Zakon ne propisuje broj članova Akademije, ali je pravilo da Predsedništvo SANU utvrđuje predlog za izbor inostranih članova, pri čemu se vodi računa da ne bude više od jednog kandidata po odeljenjima.
Broj dopisnih članova lagano opada, a broj redovnih raste, što predstavlja nepovoljan trend. Godine 1970. odnos broja dopisnih prema broju redovnih članova približavao se vrednosti od oko 60 odsto, što je znatno povoljnije nego 2016. godine kada je taj odnos bio oko 34 odsto. Prosečna starost svih članova Akademije je 73 godine, a četvrtina članova mlađa je od 65 godina.
V. Crnjanski