Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Gojković: Za opremu i sređivanje bolnica 423 miliona

25.06.2017. 09:03 10:04
Piše:
Foto: Dr Zoran Gojković, Foto: Dnevnik (R. Hadžić)

Do kraja ovog meseca angio sala stiže u Suboticu i počinje njena montaža i obuka kadra za rad na aparatu, a tokom jula isti postupak počinje u bolnici u Somboru.

U zrenjaninskoj bolnici u toku je priprema objekta u kojem će biti angio sala, a do kraja godine sve sale moraju da budu u punoj funkciji, najavio je za „Dnevnik“ pokrajinski sekretar zadužen za zdravstvo docent dr Zoran Gojković.

U okviru rebalansa pokrajinskog budžeta za oblast zdravstva i socijalne zaštite izdvojeno je ukupno 423 miliona dinara, od čega je  213 miliona namenjeno za rekonstrukciju i obnovu objekata, a 210 miliona za nabavku nove opreme.

Pokrajinski sekretar kaže da će preko Uprave za kapitalna ulaganja za projekte obnove i rekonstrukcije moći da konkurišu opšte bolnice, specijalne bolnice, Klinički centar. Novac će biti dodeljen na konkursu, na kojem će moći da učestvuju samo one zdravstvene ustanove koje imaju gotove projekte, kako bi postupak nabavke mogao odmah da se raspiše, a ne da se, kao što je ranije bila praksa, obezbedi novac, a nema projekata, pa se dugo čeka na njihovu realizaciju.

"Već sada znamo da postoje završeni projekti za rekonstrukciju i adaptaciju gerijatrijskog odeljenja Specijalne bolnice u Kovinu, treba da se završi u potpunosti Specijalna bolnica u Beloj Crkvi, Zavod za javno zdravlje u Kikindi i deo infrastrukturnih kapitalnih projekata vezanih za Klinički centar Vojvodine", kaže dr Gojković i dodaje kako se sprema i projekat za rekonstrukciju i adaptaciju i dela Opšte bolnice u Subotici i Opšte bolnice u Vršcu, te raspisivanje javne nabavke za izgradnju dnevne bolnice i poluintenzivne nege Instituta za plućne bolesti i rekonstrukcija starog dela zračne terapije onkologije.

U najvećoj pokrajinskoj bolnici, Kliničkom centru Vojvodine, na redu je druga faza rekonstrukcije u Klinici za ginekologiju za šta je spreman projekat, a prva faza je završena u decembru. Počeće rekonstrukcija i adaptacija Klinike za infektivne bolesti, kao i Klinike za ortopediju i traumatologiju, priprema se projekat druge faze radova u klinikama za neurologiju, psihijatriju, interne bolesti i rehabilitaciju i ulaganje u prateće objekte tehničke službe KCV. U saradnji sa gradskom upravom Novog Sada planira se i konačno rešenje problema grejanja Pokrajinske bolnice, odnosno da se ona kompletno priključi na gradsku toplanu. Takođe, završava se projekat rekonstrukciije i adaptacije Klinike za kardiovaskularne bolesti Instituta za KVB, a sledi i rekonstrukcija centralnog hola Instituta. Iz Uprave za kapitalna ulaganja već se finansira izgradnja zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć „Novi Sad“.

Kada je reč o lamelama „B“ i „C“ u Kliničkom centru Vojvodine, jedinica za implementaciju projekata pri Ministarstvu zdravlja, u kojoj su i predstavnici pokrajinske administracije, u saradnji sa Gradom Novim Sadom, pribavili su svu građevinsku dokumentaciju i dozvole za početak gradnje.

"Sve je u Evropskoj investicionoj banci i najverovatnije 12. jula Ministarstvo finansija treba da potpiše ugovor o prenosu treće tranše kredita. U septembru bi mogla da bude javna nabavka i da se izabere izvođač radova. KCV će time dobiti oko 34.000 novih kvadratnih metara u koje će biti izmeštene klinike, sa kompletno novim operacionim blokom, dijagnostičkim blokom, 400 postelja i jedinicama intenzivne nege. Izgradnja lamela je proces koji će trajati minimalno tri godine. Jednim delom će klinike preći da rade u nove lamele, a neke će nastaviti da rade u starom prostor",  navodi Gojković i dodaje kako postoje različiti koncepti i planovi za stare zgrade u krugu KCV koje će preći u nove lamele, pa možda i da se u njima napravi sekundarna bolnica, koju Novi Sad nema, ali napominje i da postoji mogućnost izgradnje nove sekundarne bolnice.

Iz rebalansa je izdvojeno 210 miliona za nabavku opreme, od čega će 50 miliona dinara biti uloženo u opremanje nove zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć. Ostatak novca će biti dodeljen na javnim konkursima, ustanovama čiji je osnivač Pokrajinska vlada. Gojković kaže kako će to biti u skladu sa potrebama, ali i procenama komisije i stručnih službi.

"Ovo je treći konkurs koji raspisuje sadašnji sekretarijat i ustanovili smo pravilo da ne može da se dozvoli, kao u ranijem periodu, da se samo pojedine zdravstvene ustanove snabdevaju opremom. Oprema mora da bude ravnomerno raspoređena na celoj teritoriji Vojvodine, u skladu sa potrebama, vodeći računa o kardovskim potencijalima", objašnjava sekretar.

On ocenjuje da je Vojvodina trenutno jedini deo Srbije u kojem rade svi najsofisticiraniji aparati, izuzev mamografa u Institutu za onkologiju Vojvodine.

"Na sednici Pokrajinske vlade u četvrtak izdvojeno je sedam miliona dinara za popravku mamografa i on će biti popravljen u naredne dve nedelje, a stara angio sala Instituta za KVB će u toku naredne nedelje dobiti novac za popravku. Izuzetno je veliki uspeh što smo postigli da oprema radi u svakom trenutku, pošto je na žalost ona dosta stara i podložna kvarovima, a popravka izuzetno skupa. Zbog toga sam zahvalan predsedniku Vlade Igoru Miroviću i svim članovima Vlade koji shvataju koliko je bitno i važno da se podigne kvalitet zdravstvene zaštite građana Vojvodine i da se što manje čeka na dijagnostičke procedure. Zdravlje nije sve, ali bez zdravlja sve je ništa", zaključio je dr Zoran Gojković.

Dodatni novac za CT, MR, aparate za zračenje

"Ozbiljno razmišljamo da u narednom periodu pronađemo dodatna sredstva za kupovinu novih CT aparata i magnetnih rezonanci, kao i novih linearnih akceleratora. U okviru Instituta za onkologiju Vojvodine uskoro ćemo krenuti u poboljšanje postojećeg aparata za brahi-terapiju, a već smo preuzeli obavezu nabavke magnetne rezonance za Dečju bolnicu, čime će oko 400.000 najmlađih građana Vojvodine imati mogućnost da se leči na najsavremeniji način",  najavio je dr Zoran Gojković.

Ljubica Petrović

Piše:
Pošaljite komentar