Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

WIKIPEDIA FREEFALL Sajt o svim stereotipima popularne kulture

21.10.2018. 12:18 12:26
Piše:
Foto: tvtropes.org/printskrin

TV Tropes and Idioms (ili TV motivi i idiomi) je sajt koji imenuje, razvrstava i ilustruje klišee, opšta mesta i poznate motive i zaplete koji se pojavljuju u popularnoj kulturi.

Sajt je nastao 2004, prvobitno samo kao duhovita analiza opštih mesta u seriji “Bafi ubica vampira”, ali je do sada izrastao u pravu digitalnu biblioteku svih mogućih motiva, koja u beskraju klasifikovanih zapleta gotovo može da se takmiči sa Borhesovom “Peščanom knjigom”. Zapravo, ako postoji termin Wikipedia Freefall (slobodan pad u Vikipediju) koji šaljivo objašnjava ludilo koje izaziva kliktanje linkova iz jedne odrednice do druge, slobodni pad u TV Tropes mora biti bar jednako opasan za ljubitelje popularne kulture.

Robin Hanson tvrdi da TV Tropes odgovara cinizmu savremene publike pošto se nekadašnje iznenađenje obrtima u priči kod modernih gledalaca pretvara u blazirano  prepoznavanje. I sami autori sajta se očigledno slažu sa ovakvim stavom, pa na sajtu postoji članak sa šaljivim nazivom “TV Tropi će vam uništiti život”, pošto potreba za prepoznavanjem i rastavljanjem priče na sastavne komadiće može sasvim lako pokvariti  uživanje u njoj.

Na stranu sitni i banalni filmski klišei na koje smo navikli (kašljanje kao predznak smrti, junaci koji iz nemogućih situacija redovno beže kroz ventilacione cevi), na sajtu TV Tropa su identifikovano daleko složeniji motivi i zapleti.

Jedan od zanimljivijih je svakako “lampshade hanging” (bukvalno abažur koji visi). U pitanju  je spisateljski trik u kom se autor unapred obezbeđuje od publike koja može dovesti u pitanje nelogičnosti u priči. Tako u “Kazablanci” sebični i samoživi Ferari iznenada odlučuje da pomogne Viktoru Laslu, iako ništa neće dobiti od toga. Implicirano je da ga je Viktor inspirisao na nesebični čin, ali je motivacija i dalje malo labava. Međutim,  sam Ferari u jednom trenutku govori da mu uopšte nije jasno zbog čega tako postupa. Pošto je sam junak identifikovao nelogičnost u priči, ona postaje njen normalni deo koji ne štrči – ako je i samom Ferariju jasno da je to čudno, publika više nema nikakav razlog da to i sama dovodi u pitanje.

U filmu “Zmije u avionu” (2006) i sami junaci uviđaju potpunu sumanutost situacije u kojoj su se našli, pa pošto je Semjuel L. Yekson ispričao svom šefu da je glavni negativac pustio zmije u avion koji leti, nadređeni ga urlajući pita: “Pa zaboga kakav je to suludi plan?”

U trećem delu “Mumije”, glavnoj junakinji Evelin postavljaju pitanje da li je glavni lik njenog romana (koji opisuje događaje iz prva dva dela trilogije) zapravo ona sama, na šta protagonistkinja odgovara sa: “Pa, moram vam priznati da je to potpuno drugačija osoba”. Vic je naravno u tome što Evelin u trećem delu igra sasvim druga glumica od one koja ju je igrala u prethodna dva.

U fikciji su česti likovi čija je jedina uloga da istresu sve potrebne informacije o zapletu, svetu ili drugim likovima. To je uloga M-a iz serijala o Džejmsu Bondu, Princeze Irulan u serijalu o “Peščanoj planeti” (u knjigama odlomci iz njenih hronika daju dopunsku sliku o Herbertovom izmišljenom svetu, u igranoj adaptaciji ona dobija ulogu naratora), ili Eša koji u “Alijenu” celoj posadi objašnjava situaciju na svemirskom brodu.

Ponekad i sami autori filmova vole da se našale na sopstveni račun, a to je svakako najčešće u komedijama i parodijama. Tako se u parodiji filmova o tajnim agentima šef Ostina Pauersa koji mu daje zadatke i objašnjava situacije zove, nimalo suptilno, Bejzil Ekspozicija.

Što se tiče klišea koji se tiču likova, jedan od najkorišćenijih je Akcioni heroj za kog se čini da je junak u svim akcionim filmovima, a obično ga glume Brus Vilis ili Vil Smit. Najsmešnije je što ga čine uvek fiksirane karakteristike: on je Amerikanac, ima kratku kosu i bradu od par dana, iz radničke je porodice, tuče se prljavo a motivacija  mu je mrtvi prijatelj ili rođak, ili voljena osoba koju treba spasiti.

Ni junakinje nisu pošteđene duhovitih kategorizacija ovog sajta pa se među najčešćim pominje Opasna princeza (Leja iz „Zvezdanih ratova“, Deneris iz „Igre prestola“, Džen iz „Pritajenog tigra, skrivenog zmaja“), klasična Femme Fatale (najbolji primer je Džesika iz „Ko je smestio Zeki Rodžeru“), ali i Slatkica (čest lik među Bond devojkama).

Nastasja Pisarev

Piše:
Pošaljite komentar
Strip „Saga“ fenomen popularne kulture

Strip „Saga“ fenomen popularne kulture

12.08.2018. 10:56 11:02