Vodostaji u Vojvodini još uvek niski
Na vodotocima u Vojvodini za koje je nadležno JVP „Vode Vojvodine“ u ovom trenutku nema problema, a vodostaji su ispod merodavnih kota za proglašenje redovne odbrane od poplava, kažu u ovom javnom preduzeću.
Međutim, imajući u vidu najavljeno otopljenje i moguće naglo topljenje snega, stručne službe JVP „Vode Vojvodine“ su spremne i aktivno prate stanje na rekama.
Prema najavama Republičkog hidrometeorološkog zavoda, na Savi nas u nekoliko narednih dana očekuje značajniji porast vodostaja. U porastu su i banatski vodotoci, dok su Dunav i Tisa u stagnaciji.
Na Dunavu kod Novog Sada u četvrtak ujutru izmeren je 171 centimetar, što je daleko ispod 450cm, kada se na toj deonici proglašava redovna odbrana od poplava. Vanredna odbrana u Novom Sadu proglašava se kada vodostaj dostigne 700 centimetara. Sava kod Sremske Mitrovice juče ujutru dostigla je vodostaj od 433 centimetra. Redovna odbrana na toj deonici proglašava se pri vodostaju od 650, a vanredna kada Sava premaši 750 centimetara.
Južna Morava i dalje je iznad granice vanredne odbrane od poplava kod Mojsinja. Ova reka granicu redovne odbrane od poplava dostigla je kod Aleksinca. Granicu redovne odbrane od poplava prešla je Velika Morava kod Bagrdana, Jablanica kod Pečenjevca i Toplica kod Doljevca.
Iz RHMZ upozoravaju na intenzivno topljenje snega na području Srbije, naročito danas, u brdsko-planinskim predelima do 1300 metara nadmorske visine, a tokom vikenda i na višim planinama. Prema prognozi, Na Belom Timoku vodostaji će biti u porastu do 11. marta s prevazilaženjem granice redovne odbrane kod Knjaževca, a granice vanredne odbrane od poplava kod Zaječara.
Na Crnom Timoku vodostaji će se kretati iznad granice redovne odbrane od poplava. Na slivovima Južne i Zapadne Morave vodostaji će biti u porastu do 11. marta sa dostizanjem granica vanredne odbrane od poplava na donjem toku Toplice, na Veternici, na Ibru i na pritokama gornjeg toka Zapadne Morave. Na Limu i na Drini vodostaji će biti u porastu do 12. marta s prevazilaženjem granica redovne odbrane od poplava.
U Vojvodini, na Neri i Tamišu vodostaji su u većem porastu sa dostizanjem granice redovne odbrane danas marta na Neri , a 10./11. marta na Tamišu. Na Savi kod Šapca vodostaj će 10./11. marta dostići granicu redovne odbrane i imaće tendenciju daljeg porasta.
I. V.
Stabilno stanje u opštinama s vanrednom situacijom
BEOGRAD: U opštinama u kojima je zbog porasta vodostaja na rekama uvedena vanredna situacija stanje je danas stabilno, ocenjeno je na sednici Vlade Srbije, uz konstataciju da su pripadnci Sektora za vanredne situacije MUP-a u pripravnosti.
Oni će blagovremeno reagovati ukoliko dođe do porasta vodostaja bujičnih potoka i reka, koji bi mogao da prouzrokuje eventualne poplave, rečeno je u Vladi Srbije, a navodi se u saopštenju sa sednice.
Uz podsećanje da je vanredna situacija proglašena u opštinama Prokuplje, Doljevac, Žitorađa, Zaječar, Negotin i Boljevac, ali da je u poslednjih 24 sata stanje stabilno, navedeno je i da se vanredna odbrana od poplava sprovodi na slivu Južne Morave, Timoka, Nišave, Jablanice i Toplice.
Članovi Vlade informasani su da je Sektor za vanredne situacije angažovan na dostavljanju hrane i lekova građanima, asistenciji hitnim medicinskim službama, crpljenju vode iz ugroženih objekata i punjenju džakova sa peskom kako bi bili ojačani nasipi i bedemi.
Inače, od početka snežnih padavina do danas, vatrogasci-spasioci evakuisali su 109 osoba, i to 29 iz Doljevca, 75 iz Prokuplja, dok je pet lica evakuisanih iz Chićevca u toku dana vraćeno u svoje domove, saopšteno je na sednici.
Premijerka Ana Brnabić i članovi vlade upoznati su sa nalogom komandanta Republičkog štaba za vanredne situacije i ministra unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović da svi štabovi za vanredne situacije hitno preduzmu sve neophodne preventivne i operativne mere, kako bi se smanjio rizik od eventualnih poplava koje mogu nastati usled topljenja snega i rasta vodostaja na rekama.
(Tanjug)