Veb stranica i aplikacija kao podrška "Raznobojnoj saradnji"
NOVI SAD: U Skupštini AP Vojvodine održana je konferencija povodom predstavljanja veb stranice i mobilne aplikacije implementirane u cilju podrške projektu „Raznobojna saradnja“ u okviru Interreg- IPA programa prekogarnične saradnje Mađarska-Srbija.
Veb-stranica i mobilna aplikacija prilagođena je mađarsko-srpskom pograničnom području, na kojoj se na srpskom i mađarskom jeziku objavljuju informacije o programima Raznobojne saradnje, kao i vesti o ostalim događajima i zanimljivostima iz pogranične regije.
Pomoćnik pokrajinskog sekretara za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Nebojša Drakulić izneo je podatak da čak 185 miliona građana EU ili 37 odsto stanovništva živi u pograničnim područjima.
Ova područja često su marginalizovana a granice podsećaju na istorijske ožiljke. Projekti prekogranične saradnje imaju za cilj da se postojeći problemi rešavaju zajednički te da se potencijali ovih područja u potpunosti iskoriste, podvukao je Drakulić.
On je podsetio da je projekat „Colorfull Cooperation“ usmeren na kulturno povezivanje dva naroda i učvršćivanje kulturnih veza preko Mađarskog kluturnog centra koji će biti izgrađen na Paliću i Srpskog kulturnog centra u Morahalomu, naglasivši da će preko veb stranice i mobilne aplikacije biti olakšan protok informacija i podizanje svesti građana o kulturi kako sa jedne, tako i sa druge strane granice.
Ester Čokaši, direktorka Evroregionalne agencije za razvoj Dunav-Kriš-Moriš-Tisa izjavila je da iako su sveukupni odnosi Mađarske i Srbije na visokom nivou, uvek postoji prostor da se kulturna saradnja unapredi i institucionalizuje. Čokaši je istakla i da će titula Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2021 doprineti boljoj sveobuhvatnoj saradnji u ovoj oblasti, te pozvala prisutne da posete sajt www.visithusrb.com
Projekat „Colorfull Cooperation“ jedan je od pet projekata prekogarnične saradnje Srbija-Mađarska vredan 3.738.247 evra. Ciljevi projekta su unapređivanje kulturnog turizma u ovom pograničnom području, što će doprineti očuvanju dobrosusedskih odnosa, kvalitetnijem životu građana i negovanja zajedničke tradicije.
Kako je istaknuto, veb stranica i mobilna aplikacija posvećana je stanovništvu i turistima pograničnog područja Mađarske i Srbije, koji bi želeli da se upoznaju s kulturnim životom stanovništva na drugoj strani granice, da učestvuju na mađarskim i srpskim kulturnim manifestacijama, odnosno koji žele da se obaveštavaju o vestima i događajima ovog pograničnog područja, te posedujući takve informacije žele da svoje slobodno vreme provedu korisno.