Važna vakcinacija od sezonskog gripa
Istovremena cirkulacija gripa i virusa kovid-19 tokom jeseni mogla bi da dovede do povećanog obolevanja, učestalijih komplikacija i umiranja od ovih bolesti, zbog čega bi došlo i do opterećenja zdravstvenog sistema, kao i društva u celini, smatra lekar opšte prakse u Domovima zdravlja MediGroup dr Miloš Milinković.
Kako je jesen period kada su različite respiratorne infekcije najnaglašenije, pored poštovanja svih epidemioloških mera, kao što su nošenje maski, držanje distance i često pranje ruku, dr Milinković preporučuje koje je važno da se pregledi urade pre jeseni, ali i da se ljudi vakcinišu od sezonskog gripa.
- Mi još uvek ne znamo da li je moguća istovremena infekcija i jednim i drugim virusom. Takođe, za lekare kliničare biće pravi izazov dijagnostifikovati koja je infekcija u pitanju. Upravo zato, vakcinacija od gripa će biti od posebne važnosti. Takođe, javlja se logična opasnost da neko ko je tek preležao grip, oboli i od korone i da tako zbog već oslabljenog imuniteta dođe do težeg oblika bolesti - kaže dr Milinković.
Sezona gripa svakako počinje sa dolaskom hladnijih dana. Kako je korona virus i dalje prisutan, nema sumnje da će doći do sudara dve, po kliničkom toku i po simptomima, veoma slične bolesti. Zato je ove godine bitnije nego ranijih godina da što veći broj ljudi, naročito oni iz rizičnih grupa, budu vakcinisan od sezonskog gripa.
Kada su u pitanju rizične grupe, tu spadaju svi stariji od 65 godina, osobe sa hroničnim i malignim bolestima i bolestima imuniteta, trudnice i deca, a poželjno je vakcinisati se što pre po dolasku vakcina. Mi svake godine vršimo imunizaciju vakcinama, a po prvi put prošle godine bila je dostupna četvorovalentna vakcina.
Kada je u pitanju kolektivni imunitet nacije, dr Milinković ističe da je on još uvek nepoznat.
- Još uvek nema jasno preciziranih podataka o stepenu imuniteta koji ostaje nakon preležane korone. Što se tiče samog gripa, to zavisi od soja virusa koji će biti aktivan u toku godine, kao i od broja vakcinisanih u opštoj populaciji - smatra dr Milinković.
Lekari navode kako je prevashodno potrebno da se uradi kompletna biohemija i rezultati vitamina D. Takođe, potreban je opšti pregled, kao i EKG, nakon dobijanja laboratorijskih rezultata.
- Potrebno je unositi što više vitamina kroz sveže vođe i povrće, a kroz suplemente cink, vitamine C i alfa D3. Takođe, izuzetno je važno razvijati zdrave životne navike, održavati redovan san, fizičku aktivnost i izbegavati duvan i alkohol - preporučuju lekari.
LJ. Petrović