Vaseljenska patrijaršija priznala tzv. crkvu S. Makedonije
ISTANBUL: Sveti Sinod Vaseljenske patrijaršije, na čijem je čelu vaseljenski patrijarh Vartolomej priznao je na današnjem zasedanju takozvanu crkvu Severne Makedonije, preneli su severnomakedonski mediji.
U saopštenju Patrijaršije se navodi da kao naziv ove crkve, ona priznaje Ohridsku, "imajući u vidu da je područje njene nadležnosti u granicama države Severne Makedonije“.
Makedonska Pravoslavna crkva u svom saopštenju tvrdi da tom odlukom Patrijaršija nakon višedecenijskog spora sa Srpskom pravoslavnom crkvom i međunarodne izolacije, “otklanja višedecenijski raskol nametnut drevnoj Ohridskoj arhiepiskopiji, obnovljenoj u licu Makedonske pravoslavne crkve".
"To znači da Vaseljenska patrijaršija priznaje crkvenu jerarhiju na čelu sa arhiepiskopom Stefanom kao kanonsku i važeću u svepravoslavnom svetu i sa njom uspostavlja kanonsku i liturgijsku zajednicu", navodi se u saopštenju.
Dodaje se, međutim, da ova odluka ne znači tomos o autokefalnosti kojim se zvanično reguliše međunarodno ime i status crkve, već je "izraz očinske ljubavi i brige Vaseljenske patrijaršije" i najava da MPC više nije u raskolu sa celim pravoslavnim svetom i da njeni sveštenici mogu da saslužuju sa sveštenicima iz drugih pravoslavnih crkava.
Kako navodi MPC, slede dodatni pregovori o njenom konačnom statusu.
Ruska pravoslavna crkva (RPC) priznaje isključiva kanonska prava Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Severnoj Makedoniji, poručio je danas sekretar Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije protojerej Igor Jakimčuk.
„Stav RPC će pre svega uzeti u obzir pristup tom problemu Srpske crkve, kojoj i dalje priznajemo isključiva kanonska prava u Severnoj Makedoniji“, rekao je on, prenosi Sputnjik.
Vaseljenska patrijaršija saopštila je ranije da priznaje takozvanu crkvu Severne Makedonije kao pravoslavnu i da je prima u zajednicu hrišćanskih pravoslavnih crkava.
Kako se navodi u saopštenju, Konstantinopolj je priznao naziv te Crkve kao „Ohridska“, što znači područje njene jurisdikcije samo u granicama Severne Makedonije i isključuje upotrebu termina makedonska kao i bilo koje izvedenice iz tog termina.
Stručnjak za verska pitanja dr Jovan Janjić ukazao je danas na to da takozvanu Makedonsku pravoslavnu crkvu nije priznala "vaseljenska patrijaršija", već Carigradska patrijaršija, koja je samo prva po časti među svim pomesnim pravoslavnim crkvama na svetu.
Janjić u izjavi za Tanjug, a povodom saopštenja Vaseljenskepatrijaršija da priznaje takozvanu crkvu Severne Makedonije kao pravoslavnu i da je prima u zajednicu hrišćanskih pravoslavnih crkava, ističe da se ovom odlukom Carigradska patrijaršija umešala u jurizdikciju Srpske pravoslavne crkve, s obzirom na to da ona nije majka crkva Okridske arhiepiskopije i da zbog toga ne može da joj da autonomiju ili autokefalnost.
Podseća da je majka crkve u Severnoj Makedoniji SPC i da je to njeno kanonsko područje.
Zato, ističe, niko drugi nema pravo da se upliće u crkvena pitanja na ovom kanonskom području SPC bez njene saglasnosti
Janjić smatra da je indikativno to što se u Carigradu toliko naglašava da je u pitanju vaseljenska patrijaršija čime, po njegovoj oceni, žele da stave do znanja da je ona iznad svih ostalih pomesnih pravoslavnih crkava u svetu.
"Jednostavno rečeno, neko bi carigradskog patrijarha hteo da uzdigne na pijedestal nekakvog pravoslavnog pape, a to je suprotno veri hrišćanskoj i duhu crkve pravoslavne, gde se odlučuje saborno", kaže Janjić.
Dodaje da je ovim potezom Carigradska patrijaršija učinila "još jedan nedopustiv korak kojim samu sebe izopštava iz jedinstvenog organizma vaseljenske Pravoslavne crkve".
"Ko što ni neke njene ranije odluke, poput davanja autonomije raskolnicima u Ukrajini, shodno crkvenim kanonima nemaju pravnu važnost, tako ni ova odluka o zadiranju u kanonske poslove SPC neće i ne može imati važnost. Nažalost, ovim se samo unosi smutnja među verni narod, unosi nemir u crkvu i podriva njeno jedinstvo. Ako Carigrad odlučujuje suprotno kanonima vaseljenskih sabora i drugih pravila, koja su to onda prava pomesnih crkava", zapitao je Janjić.
Naglasio je da takva odluka imlicira i neke druge odnose i izvan duhovne ravni i dodao da se tako ne gradi mir ni u crkvi ni u narodu.
Ukazao je i na to da se u ovoj situaciji novoj "Ohridskoj" arhiepiskopiji poklanja i imovina, odnosno hramovi SPC koji su njena svojina na području današnje Severne Makedonije i koje su gradili srpski vladari za potrebe srpske crkve.
"Ovo je još jedan težak udarac na pravoslavlje preko iste odabrane adrese u Cerigradu", zaključio je Janjić.
Vaseljenska patrijaršija saopštila je ranije da priznaje takozvanu crkvu Severne Makedonije kao pravoslavnu i da je prima u zajednicu hrišćanskih pravoslavnih crkava.
Kako se navodi u saopštenju, Konstantinopolj je priznao naziv te Crkve kao „Ohridska", što znači područje njene jurisdikcije samo u granicama Severne Makedonije i isključuje upotrebu termina makedonska kao i bilo koje izvedenice iz tog termina.