Uspeh vojvođanskih osnovaca na upisu: Jovini đaci za ponos
NOVI SAD: Sudeći prema podacima Ministarstva prosvete, najbolje rezultate pred upis u srednje škole i gimnazije ostvarili su vojvođanski osmaci.
Među njima prednjače posebno nadareni učenici pri Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj” u Novom Sadu, čiji je ukupni broj bodova dobijenih na osnovu ocena i rezultata male mature – 93,41, što i ne čudi jer je u redovima 58 Jovinih osnovaca čak 26 nosilaca Diplome „Vuk Karadžić”. Za njima mnogo ne zaostaju ni mali maturanti Mitrovačke gimnazije, budući da je njih 26, među kojima je devet vukovaca, osvojilo u proseku 89,69 bodova.
Kada je u pitanju Južnobački okrug, drugo mesto na listi najboljih i gotovo isti rejting – oko 54 poena za prosek u školi, 28 za završni ispit i 82 kao ukupni rezultat – imaju novosadske osnovne škole „Jovan Popović”, „Đorđe Natošević” i „Nikola Tesla”. Neznatno slabiji su učenici Južnobanatskog okruga u OŠ „2. oktobar” u Nikolincima (opština Alibunar) sa prosekom od 81,62 boda i OŠ „Olga Petrov” u Banatskom Brestovcu (Pančevo) sa 81,37 poena.
Za njima slede sremskomitrovački osnovci iz škole „Jovan Jovanović Zmaj”, koji se mogu pohvaliti ukupnim prosekom od 80,37 poena. Istoimena osmoletka, ali u Subotici, ponela je ove godine epitet najbolje u Severnobačkom okrugu sa 78,72 boda, a sa njom rame uz rame stoji „10. oktobar” (78,32) iz istog grada. Zapadnobačkom okrugu osvetlali su obraz đaci OŠ „Kiš Ferenc” iz Telečke kod Sombora (77,48) i OŠ „Nikola Tesla” u Bačkom Brestovcu kraj Odžaka (77,44).
Najatraktivniji smerovi ove godine bili su farmaceutski tehničar, za čije je mesto u klupi bilo potrebno najmanje 96,1 poena, laboratorijski tehničar u oglednom odeljenju (93,9 poena), farmaceutski tehničar (92,7 poena), tehničar vazdušnog saobraćaja ogledno odeljenje (92,4 posena), fizioterapeutski tehničar ogledno odeljenje (91 poen), zubni tehničar (90,9 poena). Prva netehničarska struka je bankarski službenik, za čiji je upis bilo potrebno najmanje 90,7 poena.
Sledi fizioterepeutski tehničar (89,6 posrna), a na desetom mestu je medicinska sestra – tehničar, ogledno odeljenje (89,1 poen). IT stručnjaka, kao ni gimnazijskih smerova, na ovom spisku nema u prvoj polovini tabele.
Iako je završni ispit svrstao dve privatne škole u rang najgorih beogradskih osmoletki – „Montesori” sa 12,4 poena i „Plavi krug” sa 19,01 – i pored godišnje školarine koja iznosi između 3.000 i 6.000 evra u zavisnosti od razreda i programa, isto se ne može reći za petrovaradinsku „Tvrđavu”, čiji su đaci iz tri testa na maloj maturi osvojili u proseku 27,32 od maksimalnih 40, dok su sa uspehom iz škole sakupili 82,69 bodova.
Pri vrhu najuspešnijih našli su se i đaci sa smetnjama u razvoju u kikindskoj školi „6. oktobar” (86,48) i zrenjaninskom „9. maju” (90,45), što se može objasniti afirmativnim merama radi postizanja ravnopravnosti, po kojima se ovoj deci, jednako kao Romima i polaznicima škola za osnovno obrazovanje odraslih, broj bodova uvećava za 30 odsto. Za mlade iz porodica koje su korisnici novčane socijalne pomoći povećanje proseka iznosi 35 odsto.
Najniži prag uspeha u svih sedam vojvođanskih okruga ovog puta imali su mali maturanti osmoletki „Bratstvo–jedinstvo” u Belom Blatu kod Zrenjanina – 56,91, prikupivši najmanje bodova i na prvom ispitu zrelosti – 12,37. Međutim, teško da se mogu porediti sa vršnjacima iz leskovačke osnovne škole „Petar Tasić”, koji su na kvalifikacionom ispitu ostvarili tek 5,44 poena. Osim njih, prosečnim uspehom verovatno nisu zadovoljni ni u školama „Kosta Stamenković” u Srpskom Miletiću (Oyaci) – 57,49, „Đura Filipović” u Pločici kraj Kovina – 58,46, „Bratstvo–jedinstvo” u Banatskoj Topoli (Kikinda) – 58,82, „Branko Radičević” u Maradiku (Inđija) – 59,52, subotičkoj osmoletki „Đuro Salaj” – 60,74 i „Šamu Mihalj” u Bačkom Petrovom Selu (opština Bečej) – 60,98.
S. Milačić