Uspeh novosadskih naučnika sa Prirodno matematičkog fakulteta
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost profesor dr Zoran Milošević priredio je prijem za istraživače sa Departmana za fiziku Prirodno matematičkog fakulteta koji su postali članovi kolaboracije vodećeg međunarodnog eksperimenta za proučavanje neutrina.
Dr Milošević je čestitao naučnicima na velikom uspehu i najavio raspisivanje novog četvorogodišnjeg ciklusa dugoročnih projekata za koji će biti izdvojeno 70 miliona dinara.
- Ova sredstva biće usmerena, pre svega, prema istraživačima koji imaju visoko nivo citiranosti, dakle, prema onima koji su objavljivali radove u najreferentnijim svetskim naučnim časopisima - kazao je sekretar Milošević i dodao da bi sve to trebalo da dovede do boljeg plasmana Univerziteta u Novom Sadu na Šangajskoj listi.
Najavio je i raspisivanje novog konkursa za naučnu izuzetnost, koji će biti namenjen najbolje citiranim istraživačima u pojedinim naučnim oblastima, za čiju realizaciju će biti izdvojeno četiri miliona dinara.
Istraživači sa PMF-a, tačnije, sa Departmana za fiziku, zvanično su postali članovi DUNE (Detekcija neutrina duboko pod zemljom).
Privilegija i čast
Belona Bles student je prve godine doktorskih studija, kaže da joj je velika privilegija i čast što je deo tima koji će se baviti istraživanjem neutrina.
- Na osnovnim studijama bila sam na konferenciji u Italiji gde sam imala prvi kontakt sa čestičnom fizikom, i meni se to odmah svidelo. Nakon toga su krenuli predmeti na fakultetu iz te tematike i odmah sam se opredelila da je to nešto čime želim da se bavim. U okviru istraživanja naši zadaci će biti obrada podataka. Ogroman je eksperiment i svako radi jedan određen deo. Mi smo laboratorija koja će obrađivati rezultate, a isto tako ćemo razmenjivati iskustva sa drugima – kaže Belona.
Aleksandar Rikalo je takođe student doktorskih studija na PMF – u, a radi kao asistent na Fakultetu tehničkih nauka. Ponosan je što je deo ekipe koja će se baviti eksperimentom jer je to i prilika za usvajanje novih znanja.
DUNE trenutno čini više od 1.000 istraživača iz više od 30 zemalja (preko 190 institucija), a kao prva istraživačka grupa iz Srbije uključena je grupa naučnika sa Katedre za nuklearnu fiziku – prof. dr Nataša Todorović, redovni profesor, prof. dr Jovana Nikolov, vanredni profesor i dr Nikola Jovančević, docent, kao i četiri studenta doktorskih studija nuklearne fizike.
Članstvo u Kolaboraciji omogućiće saradnicima sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu osposobljavanje stručnjaka koji će se baviti istraživanjima fizike neutrina i imati značajnu ulogu u eksperimentu DUNE tokom narednih 20 godina.
Profesorka dr Nataša Todorović je kazala da je prva stepenica priključenju istraživanju bio projekat Fonda za nauku u okviru programa saradnje srpske nauke sa dijasporom. - DUNE je vodeći međunarodni eksperiment za proučavanje neutrina, najzastupljenijih čestica materije u svemiru, a nosilac projekta je američka laboratorija za fiziku elementarnih čestica u Ilionisu. Mi smo formirali tim, dogovorili se sa zaitenresovanim studentima, i onda smo uputili mejl i izrazili naše interesovanje. Poslate su im naše i biografije studenata. Njima su studenti važni, jer se radi analiza velikog broja podataka, oni će biti zaduženi da obrađuju rezultate. Imali smo pregovore sa njima i trajalo je oko deset meseci – kazala je profesorka dr Todorović. DUNE se sastoji od dva neutrinska detektora, smeštena pod zemljom na rastojanju od 1.300 kilometara. Ovi detektori će omogućiti naučnicima da bolje razumeju fiziku neutrina i njihovu ulogu u nastanku svemira, kao i mehanizme raspada protona. Dva prototipa ovih detektora nalaze se u istraživačkom centru CERN.
- Eksperiment počinje 2026. godine, do tada se testira oprema, analizairaju rezultati. U CERN-u postoji prototip ovog eksperimenta. Ovo je prvi projekat van Evrope u koji je CERN uložio novac, to samo govori o njegovom značaju – pojasnila je profesorka dr Todorović. Ona je kazala da će u istraživanju učestovati četiri studenta doktorskih studija, koji će moći dalje da prenose svoje znanje.
DUNE nastoji da reši velike misterije: poreklo materije, ujedinjenje sila koje deluju u prirodi i formiranje crnih rupa. Očekuje se da će rezultati po značaju biti jednaki sa otkrićem Higsove čestice na velikom hadronskom sudaraču u CERN-u.
Članovi Katedre za nuklearnu fiziku već imaju ostvarenu međunarodnu saradnju sa nizom eminentnih naučnih centara iz nuklearne fizike: CERN-om u Ženevi, Objedinjenim institutom za nuklearna istraživanja u Dubni (Rusija), istraživačkim centrom u Belgiji, Nacionalnom laboratorijom u Čikagu, univerzitetima u Francuskoj, Italiji, Velikoj Britaniji, Sjedninjenim Američkim Državama, kao i naučnim institutima u Mađarskoj, Nemačkoj i Hrvatskoj.
Slađana Aničić Ilić