UNS: Vlada da uspostavi dijalog s novinarima i medijima
BEOGRAD: Na Svetski dan slobode medija, koji se obeležava 3. maja, Udruženje novinara Srbije pozvalo je Vladu da uspostavi dijalog s novinarima i medijima, uvažavajući standarde novinarske profesije i potrebe građana za pravovremenim, istinitim, nepristrasnim i potpunim informisanjem.
U proglasu UNS upozorava da ovog 3. maja vlasnica Kanala 9 iz Novog Sada već 19. dan štrajkuje glađu jer "Upravni sud u Novom Sadu četiri godine razvlači spor po njenoj tužbi što ima lokalnu, a mora da plaća regionalnu frekvenciju".
UNS podseća i na pretnje, pritiske na novinare i koncentraciju vlasništva u medijima, te napominje da će prethodnu godinu novinari pamtiti i po prvostepenoj presudi ubicama vlasnika i novinara Evropljanina i Dnevnog telegrafa Slavka Ćuruvije koju su čekali dve decenije i brzom podizanju optužnice protiv predsednika opštine Grocka Dragoljuba Simonovića za paljenje kuće Milana Jovanovića.
Udruženje novinara konstatuje da je nastavljen sunovrat projektnog sufinansiranja medijskog sadržaja, a da su osim lokalnih konkursa i konkurs Ministarstva kulture i informisanja za televizije i produkcije prvi put s razlogom osporila reprezentativna novinarska udruženja.
"Sve više novca, suprotno propisima, dobili su provladini tabloidi koji otvoreno krše Kodeks novinara", navodi UNS, koji poziva Vladu da do kraja godine omogući izradu medijskih zakona proizašlih iz Medijske strategije, a da u sprovođenju strategije predloži zakone kojima će podsticati poštovanje profesionalnih i etičkih standarda u medijima, kao i radna prava novinara i medijskih radnika.
UNS takođe traži da se izmenama medijskog zakonodavstva osigura obaveza lokalnih samouprava da izdvajaju najmanje dva odsto budžeta za projektno sufinansiranje medijskog sadržaja uključujući i informativne programe, a državu poziva da tamo gde je suvlasnik medija poštuje radna i profesionalna prava novinara i medijskih radnika.
Od vlade UNS očekuje da podrži Komisiju za istraživanje ubistava novinara kako bi što pre bila podignuta optužnica za ubistvo novinara Milana Pantića i bile rasvetljene okolnosti smrti Dade Vujasinović, a od Specijalnog tužilaštvo za ratne zločine da počne da radi svoj posao kada je reč o sudbini više od 40 novinara i medijskih radnika srpskih redakcija ubijenih u građanskom ratu u bivšoj Jugoslaviji, tokom NATO agresije 1999. godine, kao i na Kosovu i Metohiji od 1998. do 2005. godine.
Povodom Svetskog dana slobode medija, koji se 3. maja obeležava akcijom Pet minuta gromoglasne tišine (između 11.55 i 12.00), UNS poziva novinare i medijske radnike da u svojim glasilima pročitaju ili objave proglas Udruženja.
U današnjem saopštenju Ministarstvo kulture i informisanja poručuje da Svetski dan slobode medija predstavlja priliku da se potvrdi snažna posvećenost Srbije da unapređuje razvoj pozitivnog medijskog okruženja i ohrabruje razvojne inicijative svih zainteresovanih aktera u cilju unapređenja slobode izražavanja i medija, dok sindikat novinara Srbije poziva sve novinare i medijske radnike da se organizuju u sindikate i zajedno zaštite svoja radna i profesionalna prava na način kako to čine novinari u Evropskoj i Svetskoj federaciji novinara.